komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk

sobota, 28 marca 2020

Anieli, Sykstusa


Katedra - książka wyznanie

poniedziałek, 23.3.2020 13:51 , komentarze: 0 , odsłony: 183
kategorie artykułu:

15 kwietnia w księgarniach pojawi się książka „Katedra” Jorisa-Karla Huysmansa w przekładzie profesora Leona Zaręby. To książka wyznanie, lektura, którą - według badaczy twórczości Karola Wojtyły - mógł czytać młody papież. Czytał ją bowiem również bohater jego wczesnego poematu „Ciągle jestem na tym samym brzegu".
Joris-Karl Huysmans, autor o barwnej karierze artystycznej, nawraca się na rzymski katolicyzm i tworzy wyjątkowy cykl powieści, których bohater jest jego literackim alter ego. W Katedrze zachwyca przede wszystkim wyjątkowe i poruszające studium katedry w Chartres, w której bohater przeżywa duchowe uniesienia. Niezwykła paralela łącząca religię z architekturą pozwala na niebywale subtelne studium symboliki wiary.

Joris-Karl Huysmans (1848–1907) – francuski pisarz, jeden z założycieli Akademii Goncourtów i jej pierwszy przewodniczący. Zaczął jako naturalista, następnie fascynował się symbolizmem, lecz sławę odniósł jako pisarz dekadencki. Jego najsłynniejsza powieść, skandalizująca Na wspak (1884), stała się inspiracją dla licznych pisarzy przełomu XIX i XX. Pod koniec życia, po nawróceniu, przeniósł się do benedyktyńskiego opactwa w Ligugé, gdzie żył jako oblat.

Leon Zaręba – emerytowany profesor Instytutu Filologii Romańskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim, leksykolog, leksykograf, frazeolog. Autor m.in. Frazeologicznego słownika języka francuskiego, Francusko-polskiego słownika frazeologicznego, Francusko-polskiego słownika tematycznego. Współautor Wielkiego słownika polsko-francuskiego oraz Idiomów polsko-francuskich.

 

Wasze komentarze

Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Mati Autogaz
Mati Autogaz
SKUP AUT
SKUP AUT