Jubileusz 98 urodzin!

wtorek, 20.1.2015 12:10 914 0

W myśl wprowadzonego zwyczaju,  delegacja Urzędu Gminy Walim odwiedziła kolejnego  gminnego jubilata.

Tym razem zawitaliśmy do Niedźwiedzicy, aby złożyć Panu Stanisławowi Szałańskiemu – najstarszemu mieszkańcowi gminy Walim, najserdeczniejsze gratulacje z okazji wspaniałego jubileuszu 98 urodzin.  Życząc wszelkiej pomyślności oraz kolejnych lat życia w zdrowiu, a także samych szczęśliwych chwil w gronie najbliższych, Wójt Gminy Walim Adam Hausman przekazał na ręce Czcigodnego Jubilata List Gratulacyjny oraz urodzinowy tort. Sekretarz Gminy Aleksandra Ignaszak, dołączając się do życzeń, wręczyła Panu Stanisławowi bukiet kwiatów.

Podczas wspólnie spędzonych chwil, Pan Stanisław urzekł nas swoim entuzjazmem,  energicznością oraz doskonałą pamięcią, opowiadając o historii swojego życia a także o momencie przybycia i zamieszkania w Niedźwiedzicy. Tymi niezwykle interesującymi wiadomościami  postanowiliśmy się w skrócie podzielić.

Pan Stanisław urodził się 18 stycznia 1917 roku na terenie Niemiec, w miejscowości Deensen. Wychowywał się wspólnie z dwoma siostrami i bratem w domu rodzinnym położonym w miejscowości Januszecice, w gminie Komorniki, w powiecie włoszczowskim. W 1940 roku wstąpił w związek małżeński z Marianną Buchowską. Niestety, szczęście młodych małżonków nie trwało długo, gdyż w roku 1941 oboje zostali skierowani na roboty przymusowe do Niemiec, gdzie do roku 1945 pracowali w gospodarstwie rolnym. Po zakończeniu II wojny światowej powrócili do Januszewic i tam pan Stanisław  trudnił się budową i remontem dachów. W 1948 roku, w poszukiwaniu lepszego bytu, przybyli do naszej gminy i zamieszkali w Niedźwiedzicy. Tu nasz Jubilat w okresie całego swojego życia zawodowego  podejmował się wielu prac, zatrudniając się w Ceglarni w Zagórzu Śląskim (1948-1950),  Wałbrzyskim Zakładzie Przemysłu Drzewnego – Zakład w Olszyńcu (1950-1962),  Powiatowym Zarządzie Dróg Lokalnych w Wałbrzychu (1962-1966), Rejonie Eksploatacji Dróg Publicznych w Świdnicy ( 1967-1979). Poza pracą zawodową prowadził również małe, około dwu hektarowe gospodarstwo rolne. W roku 1979 przeszedł na zasłużoną emeryturę.

Pan Stanisław wspólnie ze zmarłą w 2008 roku żoną Marianną wychowali cztery córki i jednego syna. Doczekali się dziewięcioro wnuków oraz ośmioro prawnuków.

Jeszcze raz życzymy naszemu Jubilatowi co najmniej 150 lat!

Na kolejną jubileuszową wizytę z panem Stanisławem umówiliśmy się tradycyjnie za rok.

źródło: walim.pl

Dodaj komentarz

Komentarze (0)