Jedzenie — zamawiać czy gotować je samemu? Co jest bardziej ekonomicznie?

czwartek, 27.10.2022 11:04 181

Dzisiaj, gdy wszyscy żyjemy w pędzie gotowanie posiłków wydaje nam się nie tylko czasochłonne, ale również drogie. Tymczasem na drugiej szali należy ustawić smak, zdrowie i świadomość tego, co wkładamy do garnka. Odwieczny dylemat „zamawiać” czy „gotować” wciąż nie został rozstrzygnięty. Zapraszamy więc do lektury poniższego materiału, w którym przybliżamy wady i zalety obu rozwiązań. Decyzję podejmij sam.

Gotowanie w domu         

Wiele osób wskazuje, że gotowanie w domu ma przede wszystkim pozytywny wpływ na nasze życie. Przygotowując dania wiemy co wkładamy do garnka – produkty samodzielnie wybrane. W domowych daniach nie stosujemy konserwantów (zwłaszcza „E”) czy polepszaczy smaku oraz barwników i sztucznych enzymów. Domowa kuchnia pozwala wyeliminować szkodliwe dla naszego organizmu tłuszcze, sól, cukier, glutaminian sodu czy syrop glukozowy.

Mamy szerokie pole do popisu we własnej kuchni bowiem możemy wybrać dania gotowane na parze, grillowane czy pieczone. Jesteśmy też w stanie lepiej kontrolować kalorie.

Poznaj przepisy na rodzice.pl

Zwolennicy miejskiego stylu życia wskazują jednak, że tego rodzaju forma posiłków jest czasochłonna i wieloporcjowa. Chcąc więc nie marnować żywności skazujemy się na kilka dni z rzędu z tym samym daniem. Jednak, gdy mamy dużą rodzinę to gotując np. garnek zupy możemy zaspokoić głód całej rodziny płacąc za całość tyle, ile w restauracji za jedną porcję. Takie rozwiązanie wydaje się więc być bardziej ekonomiczne.

Dodatkowym argumentem jest przyjemność z gotowania i dobra, wspólna z innymi domownikami, zabawa.

Poznaj pomysły na świetne i smaczne dania: https://www.rodzice.pl/rodzice/przepisy-kulinarne/

Zamawiane jedzenie

Zamawianie jedzenia na wynos ma liczne zalety. Poniżej prezentujemy 6 najważniejszych.

  • Codziennie możemy jeść co innego i mogą to być wyszukane dania. Nie magazynujemy w ten sposób jedzenia i nie marnujemy go.
  • Możemy – organizując domówkę – zamówić różne dania w niewielkich ilościach. Mamy więc szeroki wybór za stosunkowo niską cenę (ceny składników + ceny prądu mogą nas przerazić).
  • Jedzenie na wynos możemy dopasowywać do swoich potrzeb. To szczególnie ważne w dobie szerokiej nietolerancji laktozy czy glutenu. Gotowanie z uwzględnieniem wszystkich obostrzeń może być dla wielu męczące.
  • Dania na wynos to również świetny pomysł dla osób zapracowanych, które nie mają czasu na zakupy i gotowanie. Takie dania dostarczane są na konkretną godzinę i pod wskazany adres. Wygoda jest obecnie jednym z najważniejszych motorów wyboru jedzenia na wynos.
  • To również doskonałe rozwiązanie dla osób mieszkających w małych mieszkaniach, gdzie ciężko w kuchni spełnić swoje aspiracje.
  • Oszczędność czasu to ostatni, ale nie mniej ważny argument „za”. Czas poświęcony na gotowanie, możemy w tym wypadku przeznaczyć na realizację pasji.

Warto mieć jednak na uwadze spostrzeżenia przeciwników zamawiania na wynos. Twierdzą oni, że nigdy nie wiadomo co znajduje się w takim daniu. Decydując się więc na zakup jedzenia przygotowanego poza domem zawsze wybierajmy sprawdzone restauracje lub firmy cateringowe. Możemy wspomóc się w wyborze, opiniami w Internecie.

A co ze słodyczami?

Zarówno dzieci jak i dorośli kochają słodycze! Szukając szybkiej przekąski możemy oczywiście sięgnąć po baton czy gotowe ciasto z cukierni czy sklepu. Gdy mamy jednak nieco więcej czasu, warto przygotować zdrowe słodycze w zaciszu własnej kuchni. Kontrolujemy wówczas ilość cukru i możemy zdecydować się na jego zdrowe zamienniki. Zwłaszcza wśród dzieci doskonale sprawdzą się domowe lody owocowe, które przygotujemy w kilka chwil (poza procesem mrożenia). To, co ważne, to fakt, że przygotowując lody możesz „przemycić” do nich kilka warzyw, których nikt i tak nie poczuje, ani nie zauważy!

Więcej pomysłów na słodycze znajdziesz tutaj: https://www.rodzice.pl/zdrowe-slodycze-dla-dzieci/