komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk

piątek, 18 października 2019

Juliana, Lukasza

Jaremianka. Za wcześnie przerwane życie

środa, 29.5.2019 13:50 , komentarze: 0 , odsłony: 856
kategorie artykułu:

Autorka złapała mnie za gardło już pierwszym zdaniem i trzymała do końca. Dawno nie czytałam tak dobrej biografii.

Magdalena Grzebałkowska o książce „Jaremianka. Biografia" Agnieszki Daukszy

Gdyby opowieść o niej była „tylko” historią życia i twórczości niezwykłej polskiej artystki, wielkiej miłości Kornela Filipowicza, ta książka byłaby „tylko” jedną  z niezwykłych biografii.
Gdyby życie Marii Jaremy dało się wpisać w jakikolwiek schemat, nie pozwalałaby odkrywać się wciąż i na nowo. 
61 lat po jej śmierci nie powstałaby książka o kobiecie, która w nowej epoce jawi się jako niezależna, zmienna, inspirująca  postać. 
Tymczasem Agnieszka Dauksza, laureatka Nagrody im. Teresy Torańskiejnapisała biografię, w której splątane losy Jaremianki ożywają, wciągają współczesnego czytelnika i każą ponowić przez lata powtarzane słowa: „Maria nie odeszła”.

A zatem: gdzie jest Maria?

„Jaremianka. Biografia” Agnieszka Dauksza  – porywająca opowieść o pasji, sztuce, miłości i za wcześnie przerwanym życiu. Pierwsza biografia genialnej artystki.

Premiera: 19 czerwca 2019 roku. 

Kobieta  – zjawisko.

O sobie zawsze: Jarema. O niej najczęściej mówią: Jaremianka. Emancypantka, zaangażowana aktywistka, jedna z najzdolniejszych i najbardziej charyzmatycznych artystek XX wieku. Ideę równouprawnienia wyssała z mlekiem matki.
Dziewczyna ze Starego Sambora na Kresach, która przyjechała do Krakowa, by „wymyślić sztukę na nowo”. Studiowała pod kierunkiem Xawerego Dunikowskiego, współtworzyła Grupę Krakowską i teatr Cricot, właśnie z nią najchętniej współpracował Tadeusz Kantor.
Ukochana żona Kornela Filipowicza, matka Aleksandra, siostra bliźniaczka Nuny, ceniona przyjaciółka m.in. Różewiczów, Sternów, Przybosiów. W ich wspomnieniach jawi się jako wcielenie ruchu, zmienna, zachwycająca postać, która pozostawiała po sobie wrażenie niedosytu. Gdy poznała diagnozę swojej choroby, pracowała w zapamiętaniu, by namalować kolejny obraz – chociaż jeszcze jeden. Jej prace wciąż zdumiewają nowatorstwem pomysłów, inspirują i prowokują.

„Nie umarła” – twierdzili zgodnie jej bliscy.

Kliknij TUTAJ, aby przeczytać fragment

Agnieszka Dauksza – laureatka Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej za najlepszą książkę 2017 roku (Klub Auschwitz i inne kluby). Finalistka Nagrody Naukowej „Polityki” (2018). Autorka książek Kobiety na drodze. Doświadczenie emancypacji i Afektywny modernizm. Doktor literaturoznawstwa, pracuje na Wydziale Polonistyki UJ.

 

Wasze komentarze

Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
SKUP AUT
SKUP AUT
CENTRUM MEBLOWE
CENTRUM MEBLOWE
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Mati Autogaz
Mati Autogaz