Jakie ma obowiązki radny?

piątek, 21.11.2014 13:05 1433 0

Obowiązki radnych określają z ustawy ustrojowe, wynikające z jego funkcji w radzie i jej organach, oraz te związane z jego pozycją jako „łącznika” między wyborcami i ich organizacjami a radą. Radny jest zobowiązany brać udział w pracach organów samorządu oraz w przypadku radnego gminy - instytucji samorządowych, a w pozostałych przypadkach - samorządowych jednostek organizacyjnych, do których został wybrany lub desygnowany. Za nieusprawiedliwioną nieobecność radnego potrącana mu jest części diety. Wysokość wynagrodzenia za pracę radnego na rzecz samorządu i lokalnej społeczności uzależniona jest od liczby mieszkańców gminy lub powiatu. Stąd takie dysproporcje w podanych kwotach. 

Radny powinien starać się być także osobą znaną, by każdy zainteresowany mógł do niego łatwo dotrzeć  i skomunikować się z nim. Wywiady, wystąpienia telewizyjne nie mogą być celem samym w sobie, ale muszą dawać mieszkańcom poczucie, że ktoś o nich dba i interesuje się ich sprawami, stara się pomóc w rozwiązywaniu problemów danej społeczności. Ustawy nie określają, jak radny ma utrzymywać stałą więź z mieszkańcami. Najbardziej rozpowszechnioną formą są dyżury.

Zatrudnianie pracownika, który jest radnym nakłada też obowiązaek na pracodawcę. Ma on obowiązek zwalniać radnego od pracy zawodowej w celu umożliwienia mu brania udziału w pracach rady i jej komisji oraz zarządu. Rozwiązanie z radnym stosunku pracy wymaga uprzedniej zgody rady, której radny jest członkiem.

Radnemu przysługuje także zwrot kosztów podróży służbowych, których wysokość ustala właściwa rada, ale w odniesieniu do radnych powiatowych i województwa maksymalną wysokość diet ustala w drodze rozporządzenia minister właściwy do spraw administracji.

bj

Czytaj także:

Ila zarabia się w samorządzie?

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)