Jak wybrać OC na motocykl

piątek, 10.11.2023 09:08 277

OC na motocykl jest obowiązkowe. Brak ubezpieczenia OC motocykla uniemożliwia wyjazd pojazdem na szosę, ponieważ w przypadku kontroli drogowej, naliczana jest karę. Jeśli motocyklista spowoduje wypadek, musi wypłacić odszkodowanie z własnych środków. TU oferują również rozszerzenia polis, m.in. NNW, Assistance, które warto posiadać.

Czy ubezpieczenie OC na motocykl jest obowiązkowe?

Jazda motocyklem daje wolność, redukuje stres i zapewnia wiele emocji. Jednośladem można wybrać się na wycieczkę, a nawet na zlot motocyklistów. Trzeba pamiętać, aby maszynę odpowiednio przygotować do sezonu. Obowiązkowy jest przegląd pojazdu, by w trasie nie doszło do awarii, która przerwałaby podróż. Aby móc poruszać się po drogach, trzeba posiadać obowiązkowe ubezpieczenie OC. Podobnie jak w przypadku samochodu, polisa jest całoroczna, o czym mówią ustawy: o ubezpieczeniach obowiązkowych i Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym oraz Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Zawarcie umowy z TU jest obowiązkowe, dlatego warto wybrać najtańsze OC na motocykl. Sprawdź na Polisowy Ekspert ile kosztuje składka roczna, korzystając z internetowego kalkulatora OC. Można osobiście skontaktować się z przedstawicielem wybranej Firmy Ubezpieczeniowej lub pozostawić swoje dane, by doradca oddzwonił.

Ubezpieczenie OC motocykla – od czego zależy cena polisy?

Wybierając ubezpieczenie OC motocykla w firmie ubezpieczeniowej: Link4, Generali, Proama, Warta czy Uniqa, należy pamiętać, że cena polisy, zależy od takich kwestii, jak: marka, model i rok produkcji pojazdu; pojemność silnika, przebieg motocykla oraz jego sposób użytkowania. W przypadku motocyklisty podstawową rolę odgrywają: wiek i miejsce zamieszkania motocyklisty; doświadczenie w kierowaniu pojazdem, sytuacja rodzinna i historia ubezpieczenia.

Aby skorzystać z tańszego ubezpieczenia OC, można poprosić kogoś z rodziny, kto ma prawo jazdy i jeździ bezszkodowo, by został współwłaścicielem motocykla. Trzeba jednak jeździć ostrożnie i zgodnie z przepisami kodeksu drogowego, by nie spowodować kolizji czy dokonać szkody, ponieważ kierowca straci zniżki. Dobrym rozwiązaniem jest rozszerzyć polisę o ochronę utraty ulg z tytułu bezszkodowej jazdy, by w razie zdarzenia, ubezpieczyciel nie podniósł składek.

Ubezpieczenie motocykla i NNW oraz Assistance

Podpisując polisę OC warto ją rozszerzyć o dobrowolne ubezpieczenie NNW, czyli od następstw nieszczęśliwych wypadków. Jeśli motocyklista spowoduje wypadek, TU wypłaci poszkodowanym odszkodowanie. Jeżeli kierujący pojazdem lub jego pasażer doznają obrażeń ciała, otrzymają świadczenia. W sytuacji, gdy podczas wypadku dojdzie do rozstroju zdrowia również można ubiegać się o wypłatę środków od ubezpieczyciela. Kiedy natomiast motocyklista czy pasażer poniosą śmierć, wówczas to bliscy otrzymają odszkodowanie.

Assistance motocyklowe z kolei jest bezpłatną pomocą drogową udzielaną przez firmę. Jeśli zdarzy się awaria w trasie, stłuczka czy wypadek, wystarczy zadzwonić na infolinię, a na miejscu pojawi się mechanik czy laweta, w zależności od potrzeby. Koszty naprawy lub holowania pokrywa TU. Z całą pewnością warto posiadać Assistance, a na stronie https://polisowyekspert.pl/assistance-motocykla/ można sprawdzić cennik firm ubezpieczeniowych. W ramach polisy można liczyć na pomoc medyczną, tłumacza oraz nocleg w hotelu. Warto też posiadać ubezpieczenie akcesoriów motocyklowych, które zapewnia rekompensatę po utracie: kasku, kurtki, spodni, kombinezonu, rękawic, sakwy, kufra, żelowej wkładki siedzenia, uchwytu na telefon.