Jak uniknąć kradzieży telefonu komórkowego?

poniedziałek, 21.7.2014 10:03 957 0

Jednym z ważnych problemów dzisiejszych czasów są niewątpliwie kradzieże telefonów komórkowych. Często sami przyczyniamy się do ułatwienia „pracy” złodziejom. Pozostawiamy telefony na stolikach w pubach czy dyskotekach. Idąc ulicą prowadzimy długie rozmowy lub po prostu bawimy się telefonem.


Dlatego, też wałbrzyska Policja zwraca się z apelem, aby zwracać baczną uwagę na swoje rzeczy osobiste, jednocześnie podajemy kilka porad, jak najlepiej uchronić się przed kradzieżami telefonów:

1. Unikaj pokazywania telefonu innym, a tym bardziej chwalenia się nim, szczególnie, gdy jest nowy i ma wiele atrakcyjnych funkcji. Nie baw się też jego opcjami na ulicy, w autobusie, pociągu - odwraca to Twoją uwagę od otoczenia i usypia czujność.

2. Staraj się nosić telefon w miejscu trudno dostępnym lub mało widocznym dla osób trzecich. Nie wkładaj telefonu do tylnej kieszeni spodni, torebki czy plecaka. To zachęca złodziei do jego kradzieży.

3. Jeśli musisz skorzystać z telefonu na ulicy, to staraj się to robić w miejscu, gdzie jest dużo ludzi - spowoduje to, że złodziej będzie się czuł mniej pewnie. Pamiętaj chowając go po rozmowie wskazujesz potencjalnemu złodziejowi, gdzie on jest.

4. Jeśli udajesz się w miejsce, gdzie telefonu nie będziesz mógł mieć ciągle przy sobie, jak np.: basen, siłownia, fitness klub, szpital, zabiegi rehabilitacyjne, specjalistyczne badania lekarskie, itp. ustal wcześniej czy będzie tam możliwość skorzystania ze schowka lub czy jest inne zabezpieczenie szatni. Jeśli nie, to rozważ czy telefon będzie Ci niezbędny.

5. Nie pozostawiaj telefonu bez nadzoru: w samochodzie w miejscu widocznym (sam przyciągasz włamywacza do swojego auta), na stoliku w pubie, biurku lub torebce w pracy czy w kurtce w szatni. Jeśli masz takie zwyczaje rozważ zastosowanie opcji odblokowywania klawiatury kodem.

6. Zastanów się czy telefon komórkowy jest istotnym wyposażeniem ucznia idącego do szkoły!

7. Noś przy sobie, spisany na kartce, numer identyfikacyjny twojego telefonu tzw. IMEI.

8. Jeśli masz taką możliwość oznakuj swój telefon, umożliwi to jego szybsze odzyskanie.

9. Po stwierdzeniu kradzieży, natychmiast powiadom o niej operatora. Zablokuje on twoje konto.
Pamiętaj! Kupując telefon komórkowy pochodzący z przestępstwa sam popełniasz przestępstwo. Dlatego też, staraj się zrobić wszystko, aby potwierdzić legalność posiadania telefonu przez sprzedającego - niech dostarczy oryginalne pudełko i akcesoria oraz dokumenty i rachunek zakupu. Bądź szczególnie ostrożny przy zakupach na targowisku czy przez Internet, a także przy ofertach bardzo korzystnych i przy telefonach, które mają uszkodzoną lub zdartą naklejkę z numerem IMEI.

KMP Wałbrzych

Dodaj komentarz

Komentarze (0)