Jak przewozić dzieci - nowe regulacje

poniedziałek, 23.2.2015 15:02 1544 0

Dane Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego podają, że 88 proc. polskich dzieci przewożonych jest w fotelikach samochodowych lub przy użyciu innych zabezpieczeń. Jednak część fotelików jest nieprawidłowo zamontowana i źle zapięta pasami bezpieczeństwa. 
Nowe regulacje w sprawie stosowania w pojazdach pasów bezpieczeństwa i fotelików dla dzieci mają na celu dostosowanie polskich przepisów do unijnych dyrektyw. Muszą uwzględniać także postęp techniczny oraz zwiększyć wiedzę na temat prawidłowego przewożenia dzieci i stosowania pasów bezpieczeństwa. 


Pierwszą ze zmian jest zniesienie granicy wieku 12 lat dla obowiązku przewożenia dzieci w fotelikach samochodowych. Według nowych przepisów obowiązek ten nadal będzie istniał, ale dotyczył dzieci poniżej 150 cm wzrostu. Jednocześnie dzieci mające co najmniej 135 cm wzrostu będą mogły być przewożone w pasach bezpieczeństwa na tylnym siedzeniu, bez wymogu pozostawania w foteliku. Dzieci poniżej 150 cm wzrostu nie mogą być natomiast przewożone na przednim siedzeniu auta bez fotelika. 
W przypadku jazdy trojga dzieci, gdy dwoje z nich podróżuje w fotelikach, trzecie dziecko może jechać bez fotelika, pod warunkiem, że w samochodzie nie zmieści się fotelik, a dziecko ma co najmniej trzy lata, siedzi na tylnym siedzeniu i jest przypięte pasami bezpieczeństwa. Dzieci poniżej trzeciego roku życia bezwzględnie muszą być przewożone w fotelikach. Obowiązek nie dotyczy maluchów, które posiadają zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do stosowaniu fotelika. 
Sam fotelik musi być dostosowany do wagi i wzrostu dziecka. Nie wolno przewozić na przednim siedzeniu w foteliku dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy w samochodzie wyposażonym w poduszkę powietrzną dla pasażera. 
Za nieprzestrzeganie powyższych zasad grozi mandat 150 zł i 6 punktów karnych. 
W ustawie znajdą się też zapisy dotyczące stosowania pasów bezpieczeństwa. Zwolnienie z obowiązku ich zapinania dotyczy osób posiadających odpowiednie zaświadczenie lekarskie, kobiet w widocznej ciąży, taksówkarzy, instruktorów lub egzaminatorów szkolących kandydatów na kierowców, funkcjonariuszy BOR i Żandarmerii Wojskowej oraz zespołów medycznych. Ponadto kierowcy autobusów wyposażonych w pasy będą musieli poinformować pasażerów o konieczności korzystania z nich podczas jazdy. 
W nowych przepisach znajdą się też dokładne informacje na temat stosownego zaświadczenia lekarskiego zwalniającego z używania pasów bezpieczeństwa. 

źródło: KMP w Wałbrzychu

Dodaj komentarz

Komentarze (0)