komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk

poniedziałek, 3 sierpnia 2020

Lidii, Augusta

Jak bezpiecznie zbierać, kupować i przechowywać grzyby?

niedziela, 7.7.2019 08:35 , komentarze: 0 , odsłony: 1165
kategorie artykułu:

Zbieranie grzybów w Polsce było i jest bardzo popularne. Są one chętnie spożywane ze względu na walory smakowe i zapachowe, którymi wyróżniają się wśród innych produktów spożywczych. Grzyby są więc cenionym artykułem spożywczym, ale mogą też stać się przyczyną śmiertelnych zatruć pokarmowych. W Polsce rośnie wiele gatunków grzybów o różnej toksyczności. Spotykamy gatunki trujące, niejadalne i jadalne. Mimo powtarzanych ostrzeżeń, każdego roku dochodzi do ciężkich zatruć grzybami. Ich przyczyną nie muszą być wcale śmiertelnie niebezpieczne muchomory – sromotnikowy, jadowity czy wiosenny. Niemal każda rodzina grzybów ma swoich trujących przedstawicieli. Przed groźnymi lub śmiertelnymi zatruciami można się jednak uchronić.

fot. Czytelnik Doba.pl z powiatu ząbkowickiego

 

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ząbkowicach Śl. przekazuje porady jak bezpiecznie zbierać, kupować i przechowywać grzyby, aby nie zaszkodziły zdrowiu ludzi.

 • Zbieraj grzyby tylko te, które znasz!
 • Zbieraj tylko duże grzyby o wykształconych owocnikach. W przypadku niewyrośniętych (małych) łatwiej pomylić grzyba jadalnego z trującym.
 • Unikaj zbierania grzybów blaszkowych. Wśród nich znajduje się trujący muchomor sromotnikowy, którego bardzo łatwo pomylić z pieczarką. Dlatego bezpieczniej jest zbierać grzyby rurkowe.
 • Zbierając grzyby korzystaj z najnowszych wydań atlasów grzybów. Rozwój nauki pozwala wykryć substancje szkodliwe dla człowieka w grzybach, które do tej pory były uważane za zupełnie nieszkodliwe.
 • Zbieraj grzyby do przewiewnych koszy lub łubianek. Torby i worki plastikowe są nieodpowiednie, ponieważ grzyby łatwo się w nich zaparzają, łamią i kruszą.
 • Nie zbieraj grzybów bardzo starych. Są one szkodliwe dla zdrowia i lepiej, żeby wysiały zarodniki.
 • Nie niszcz grzybów niejadalnych i trujących, gdyż stanowią one ważną część leśnego ekosystemu.
 • Zbieraj grzyby wykręcając je delikatnie z podłoża tak, aby nie uszkodzić grzybni.
 • Nie zbieraj grzybów w parkach, gdyż biegają tam zwierzęta domowe. Zjedzenie zebranych w takich miejscach grzybów grozi nabawieniem się chorób odzwierzęcych.
 • Kupując grzyby poproś sprzedawcę o atest – to gwarancja, że kupujesz jadalne grzyby. Atest taki ważny jest przez 48 godzin i znajdują się w nim informacje o gatunku i miejscu zbioru grzyba.
 • Pamiętaj, że grzyby to produkty spożywcze łatwopsujące się.
 • Nie jedz surowych grzybów. Niedogotowane lub zupełnie surowe grzyby mogą zawierać niebezpieczne toksyny.
 • Nie podawaj grzybów dzieciom, osobom starszym, kobietom w ciąży i karmiącym, osobom z zaburzeniami pracy przewodu pokarmowego, gdyż są one ciężkostrawne, długo zalegają w żołądku i mogą powodować nieżyt żołądkowo – jelitowy. 

Należy pamiętać, że zatrucia grzybami objawiają się bólami głowy, brzucha, nudnościami i biegunką. Należy wiedzieć, że przy zatruciach muchomorem sromotnikowy występuje faza pozornej poprawy, po której stan chorego gwałtownie się pogarsza. Jeśli po zjedzeniu grzybów pojawiają się jednak oznaki zatrucia, należy niezwłocznie zapewnić pomoc lekarską, skontaktować się z numerem alarmowym 999 lub 112 albo przewieźć chorego do szpitala, bo jedynie tam można otrzymać fachową pomoc.

Czekając na pomoc medyczną można sprowokować wymioty. Osobie z objawami zatrucia nie należy podawać mleka i alkoholu, ponieważ płyny te przyśpieszają przenikanie toksyn do krwiobiegu.  Bardzo często pacjenci nie kojarzą swoich dolegliwości ze spożyciem grzybów i bagatelizują objawy, a zbyt późna reakcja i brak właściwego leczenia może prowadzić do powstania nieodwracalnych zmian w organizmie, a nawet śmierci.

Państwowa Inspekcja Sanitarna życzy bezpiecznego grzybobrania i przyjemnego wypoczynku w lesie.

Na koniec prośba:
Nie niszczmy grzybów niejadalnych i trujących.
Nie wolno też zbierać grzybów objętych ochroną. 

 

Wasze komentarze

dzisiaj, 8 godz temu
piątek, 31.7.2020 12:23
piątek, 31.7.2020 08:55
czwartek, 30.7.2020 09:54
środa, 29.7.2020 10:33
środa, 29.7.2020 09:46
środa, 29.7.2020 08:59
poniedziałek, 27.7.2020 12:36
poniedziałek, 27.7.2020 12:10
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Mati Autogaz
Mati Autogaz