komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk
LOTTO

niedziela, 24 marca 2019

Marka, Gabriela

Jądro miasta – historia zamku w sercu Wałbrzycha

środa, 9.1.2019 22:29 , komentarze: 0 , odsłony: 525
kategorie artykułu:

„Jądro miasta. Powstanie i rozwój wałbrzyskiej rezydencji Czettritzów” to książka Dr Sylwii Bielawskiej, która zostanie zaprezentowana i omówiona przez autorkę podczas kolejnego spotkania w ramach cyklu „O historii na żywo”. Odbędzie się ono już 21 stycznia o godzinie 17:00 dzięki współpracy Zamku Książ w Wałbrzychu i Fundacji Księżnej Daisy von Pless.

 „Jądro miasta” to pierwsza monografia opisującą historię i wyjaśniająca niemal wszystkie zagadki i tajemnice związane z rozległym kompleksem pałacowo-parkowym rodu Czettritzów w Wałbrzychu. Obiekt ten był wielokrotnie pomijany lub marginalnie traktowany w trudnej do ogarnięcia liczbie książek na temat zamków, dworów i pałaców dolnośląskich. Pozostający nieco w cieniu zamku Książ nie doczekał się zbyt wielu opracowań. W pracy zaprezentowano jego niezwykle oryginalną historię oraz losy najważniejszych osób z nim związanych (ród Czettritzów, Hochbergów, księżna Daisy). Wykazano przy tym, że miejsce to zawsze było związane ze znaczącymi postaciami, które przez lata miały niebagatelny wpływ na rozwój miasta i regionu, gdyż skutecznie inspirowały mieszkańców do naturalnych i bardzo potrzebnych działań na rzecz rozwoju miasta i okolicy. Całość wzbogacono licznymi ilustracjami, które składają się na ponad 400-letnią historię tego miejsca. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Uczelnianego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu

 Sylwia A. Bielawska - wałbrzyszanka, dr nauk humanistycznych, a od niecałych dwóch miesięcy vice-prezydent Wałbrzycha.

Absolwentka Liceum Medycznego w Wałbrzychu (1994 r.). Edukację kontynuowała w Kolegium Nauczycielskim oraz Wyższej Szkole Pedagogicznej im. Tadeusza Kotarbińskiego w Zielonej Górze (filologia polska, specjalność nauczycielska). W 2003 r. ukończyła na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu podyplomowe studia z zakresu edytorstwa i polityki wydawniczej, następnie rozpoczęła studia doktoranckie na Uniwersytecie Wrocławskim. W 2010 r. obroniła w Instytucie Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej pracę doktorską Kultura książki Wałbrzycha w latach 1945–1989, za którą otrzymała nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek im. Leona Marszałka za najlepszą pracę doktorską z zakresu edytorstwa (2012 r.).

Pracę zawodową rozpoczęła w PiMBP „Bibliotece pod Atlantami” jako bibliotekarz odpowiedzialny m.in. za organizację spotkań autorskich. W latach 2001–2008 pracowała w Wydawnictwie Uczelnianym PWSZ im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu, gdzie koordynowała prace związane z działalnością naukową i edytorską. Po reorganizacji uczelni w październiku 2008 r. objęła stanowisko dyrektora nowo powołanej jednostki organizacyjnej Biblioteki i Wydawnictwa Uczelnianego  PWSZ im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu. Od tej pory zarządzała i koordynowała prace zespołu bibliotekarzy oraz osób zajmujących się działalnością edytorską. Zaimplementowała hybrydalny model biblioteki akademickiej oraz wdrożyła system informacji o dorobku naukowym pracowników uczelni. Członkini Konsorcjum Dolnośląskich Bibliotek Cyfrowych (2008 r.) oraz redaktor kwartalnika naukowego „Silesius Info”. Współinicjatorka i redaktorka „Nowej Kroniki Wałbrzyskiej” regionalnego rocznika (od 2013 r.). Koordynatorka przedsięwzięć wydawniczych realizowanych przez publiczne biblioteki w regionie. Współorganizatorka wielu konferencji naukowych (regionalnych, krajowych, międzynarodowych) organizowanych przez uczelnie oraz biblioteki w kraju. Wiedzę uzyskaną w trakcie pracy przełożyła na program szkoleń z zakresu zarządzania zmianami w bibliotekach; prowadzi szkolenia dla bibliotek publicznych w całym kraju z zakresu profesjonalnej obsługi klienta/czytelnika (zwłaszcza „trudnego”), budowania trwałych relacji, CRM, wizerunku itp. Autorka 1 monografii, 49 artykułów w prasie branżowej i wydawnictwach naukowych z zakresu czytelnictwa, zarządzania i zmian w bibliotekach, książki regionalnej oraz historii książki. Obecnie prowadzi badania na temat ilościowej i jakościowej oceny dorobku wydawniczego PWSZ, które będą podstawą pracy habilitacyjnej.

Za swoją pracę otrzymała wiele nagród i wyróżnień, w tym m.in.:

  • Zasłużony dla PWSZ AS w Wałbrzychu (2014)
  • Brązowy Krzyż Zasługi (2014)
  • nagroda indywidualna II stopnia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za osiągnięcia organizacyjne (2015)

 

Wstęp wolny! Prosimy o wcześniejsze awizacje w Punkcie Obsługi Klienta (pierwszeństwo mają osoby zaawizowane):

tel. 74 66 43 834 / 872

e mail: zwiedzanie@ksiaz.walbrzych.pl

 

Ważne informacje! Parkingi przy zamku są płatne. Ceny dla uczestników wydarzenia są następujące:

- parking przed budynkiem bramnym (P2) - 10 zł/auto osobowe

- parking na Parkingu Głównym (P1) - 5 zł / auto osobowe

 

Wasze komentarze


czwartek, 21.3.2019 10:02
wtorek, 19.3.2019 10:09
niedziela, 17.3.2019 08:40
poniedziałek, 11.3.2019 11:18
poniedziałek, 11.3.2019 09:14
sobota, 9.3.2019 10:55
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Praca na GoWork
Praca na GoWork