Jacek Drejer dołączy do zespołu Starej Kopalni. Od września pokieruje wałbrzyskim centrum

dzisiaj, 6 godz temu 120 0

Kierujący dziś Muzeum Porcelany w Wałbrzychu Jacek Drejer, od początku września obejmie stanowisko dyrektora Starej Kopalni w Wałbrzychu, zastępując na tym stanowisku dotychczasowego dyrektora, Jana Jędrasika. Jan Jędrasik pozostanie w Starej Kopalni, będzie odpowiedzialny głównie za zadania muzealno-kulturalne.

Zmiany w miejskich instytucjach kultury na specjalnej konferencji prasowej zapowiedział prezydent Wałbrzycha. Roman Szełemej przypomniał o największych projektach realizowanych w tej chwili w Starej Kopalni. Chodzi między innymi o prace nad powstającym Muzeum Wałbrzyszan – Tygiel czy nad rewitalizacją Sortowni.

- To jest moment, aby wzmocnić Starą Kopalnię, ponieważ w ciągu roku jej kubatura, poddana obecnie ogromnym inwestycjom, zwiększy się o około 40 procent. Stara Kopalnia bardzo się zmieni. Uznaliśmy, że struktura organizacyjna powinna odpowiadać nowym wyzwaniom – podkreśla Roman Szełemej.

Wraz z początkiem września dyrektorem Starej Kopalni zostanie Jacek Drejer, dotychczasowy dyrektor Muzeum Porcelany w Wałbrzychu. Jan Jędrasik pozostanie w Starej Kopalni, będzie w głównej mierze odpowiedzialny za działania muzealno-kulturalne. Jan Jędrasik także zauważa, że Stara Kopalnia się zmienia, a za dwa lata przestrzeń dostępna dla turystów, biorąc pod uwagę Muzeum Wałbrzyszan – Tygiel i modernizowaną Sortownię, powiększy się niemal dwukrotnie.

- Cieszę się na te zmiany. Gratuluję dyrektorowi Jackowi Drejerowi. Nowe siły, nowe pomysły, myślę, że wspólnie doprowadzą do tego, że Stara Kopalnia osiągnie znacznie większą liczbę odwiedzających – przyznał w czasie spotkania prasowego Jan Jędrasik.

Jan Jędrasik ze Starą Kopalnią jest związany od samego początku, jeszcze przed powstaniem wałbrzyskiego centrum. To między innymi on brał udział w pracach zespołu, który przygotowywał rewitalizację kompleksu. Jan Jędrasik był wówczas szefem Biura Kultury, Turystyki i Spraw Społecznych w wałbrzyskim Urzędzie Miejskim.

W 2014 roku został wicedyrektorem Starej Kopalni, a trzy lata później dyrektorem. To zespół pod jego kierownictwem doprowadził do zdobycia trzy lata temu tytułu Najlepszego Produktu Turystycznego w Polsce czy wpisania Festiwalu Tradycji Górniczych „Barbórka” na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Kolejnym, ważnym krokiem, było rozpoczęcie starań o wpis wałbrzyskich tradycji górniczych związanych z Barbórką, na światową listę dziedzictwa UNESCO. To wniosek międzynarodowy, przygotowany wspólnie z górnikami z Austrii czy Luksemburgu.

W ostatnich latach Stara Kopalnia płynnie przejęła także zadania wcielonego w jej struktury Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury czy Zespołu Pieśni i Tańca „Wałbrzych”. Ostatnie lata to także uruchomienie małego centrum nauki SOWA, czy długa lista projektów edukacyjnych i naukowych. To także milionowy turysta, który odwiedził wałbrzyską Starą Kopalnię od początku jej istnienia.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)