Inspirowana faktami historia szpiegowskiej organizacji „Rygor”

środa, 18.5.2022 14:09 791 0

Wydawnictwo Egmont prezentuje pierwszy tom serii Ekspozytura „Rygor” zatytułowany „Goście hotelu Arago”. Ta inspirowana faktami historia organizacji wywiadowczej „Rygor” to komiksowa opowieść o determinacji, odwadze i sprycie Polaków, którym udało się stworzyć siatkę konspiracyjną obejmującą tereny od Maroka po Libię, mając za przykrywkę... fabrykę płatków owsianych. Autorem scenariusza jest Tobiasz Piątkowski, a rysunki stworzył Marek Oleksicki. Oficjalna premiera albumu zaplanowana jest na 1 czerwca 2022 roku. Komiks swoim patronatem objęła Agencja Wywiadu, która w tym roku świętuje 20-lecie działania.

Algier, lato 1941 roku. Stolica francuskiej kolonii w Afryce Północnej cieszy się względnym spokojem, jakiego próżno szukać w targanej wojną Europie. W hotelu Arago przecinają się ścieżki kilku tajemniczych postaci. Niemiecki prowokator, francuscy agenci i... polscy szpiedzy rozpoczynają bezwzględną walkę o najcenniejsze informacje, które zdecydują o losach tej części świata. Dla szefa polskiej ekspozytury wywiadowczej – Mieczysława Słowikowskiego – to kolejna odsłona walki z hitlerowcami, ale dla jego angielskich sojuszników to jedyne źródło wiedzy na terenach całkowicie opanowanych przez wroga.

Słowikowski bardziej przypomina postać ukrytego w mroku geniusza, który wyprzedza swoich przeciwników o kilka ruchów, niż nowicjusza starającego się przetrwać w niebezpiecznym świecie wojny wywiadów. Jak opowiedzieć jego historię? Po przestudiowaniu autobiografii Słowikowskiego doszliśmy do wniosku, że należy poruszyć trzy aspekty jego fascynującego i bogatego życiorysu. – tak o pracy nad albumem opowiada Tobiasz Piątkowski, scenarzysta - Pierwszy to oczywiście działalność wywiadowcza – ukoronowana wkładem w przygotowanie operacji „Torch”. Drugi to życie rodzinne – w tym przypadku bardzo powiązane z działalnością konspiracyjną, ale także towarzyska aktywność Słowikowskich jako elity Algieru. Niesamowite, że szef ekspozytury „Rygor” mógł z jednej strony kierować gigantyczną siatką szpiegowską, a z drugiej wydawać przyjęcia dla kontrahentów firmy przykrywki. To tak, jakby James Bond jednocześnie prowadził dobrze prosperującą sieć piekarni. Wreszcie trzeci kontekst to międzynarodowe tło działań. Wyjaśnienia wymagają polityczne realia podzielonej Francji, zwiększający się nacisk rządu kolaboracyjnego na kolonie północnoafrykańskie, napięcia brytyjsko-francuskie itd. No cóż, wiedzieliśmy, że nie będzie łatwo. Na szczęście jest jeszcze sama sceneria wydarzeń! Od Marsylii przez Oran po Casablancę – mozaika kultur, tajemnicze zakątki arabskich przedmieść i kolonialny splendor hoteli i banków. Tobiasz Piątkowski zdradza też, że po pięciu latach pracy nad serią „Bradl”, którą tworzy z Markiem Oleksickim, wyjście z mroków okupowanej Warszawy na skwar ulic Algieru było ekscytującą odmianą.

Piotr Krawczyk - Szef Agencji Wywiadu – podkreśla natomiast, że album Ekspozytura „Rygor” to rzadka okazja by zajrzeć za kulisy pracy wywiadowczej. Rok 2022 jest niezwykły dla Agencji Wywiadu, ponieważ obchodzi ona 20. rocznicę swojego powstania. Dlatego zdecydowała się uchylić rąbka tajemnicy i opowiedzieć w formie komiksu jedną z wielu ciekawych i mało znanych historii polskiego wywiadu dotyczącą Ekspozytury Wywiadowczej Afryka Północna w Algierze. Poprzez tę opowieść chciała przedstawić swoich bohaterów, swój sposób patrzenia na Polskę i świat oraz wartości, którymi kierują się funkcjonariusze i pracownicy w codziennej pracy. Spójrzcie na nich jako na zwykłych ludzi wykonujących niezwykły zawód.

 

Album Ekspozytura „Rygor”. Goście hotelu Arago będzie można przedpremierowo kupić na stoisku wydawnictwa Egmont (nr 23/24) podczas Targów Książki w Warszawie, które odbędą się w dniach 26-29 maja br. w PKiN oraz na Placu Defilad. Podczas targów, 28 maja w sobotę o godzinie 15:20 na Scenie komiksowej odbędzie się też spotkanie z Markiem Oleksickim i Tobiaszem Piątkowskim. Bezpośrednio po spotkaniu Autorzy będą podpisywali albumy w Strefie Autografów Komiksowej Warszawy.

 

O autorach 

Tobiasz Piątkowski – scenarzysta, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Współautor m.in. serii „Status 7”, „48 stron”, „Rezydent”, „Koszmary zebrane”, „Pierwsza brygada”, „Nowe przygody Stasia i Nel”, „Bradl”, „Bazyliszki” oraz Ekspozytura „Rygor”, a także komiksów i magazynów dziecięcych. Pracuje jako conceptual designer. 

Marek Oleksicki – absolwent Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Pracuje w branży reklamowej, jest też ilustratorem, plakacistą i rysownikiem komiksów. W Polsce z rysunkami jego autorstwa ukazały się albumy – „Odmieniec: Trzy”, „Ursynowska specgrupa od rozwałki. Metametal”, „Bradl” i Ekspozytura „Rygor”. Jego prace można znaleźć w antologii o Powstaniu Warszawskim – „Powstanie ’44”. Tworzy głównie dla zagranicznych wydawnictw. Jego najbardziej znane komiksy to „Frankenstein’s Womb” (na podstawie scenariusza Warrena Ellisa), „28 Days Later” (na podstawie scenariusza Michaela Alana Nelsona), a także „The Darkness: Close Your Eyes” i głośna seria „Zero” (na podstawie scenariuszy Alesa Kota).

Dodaj komentarz

Komentarze (0)