Historia klubu AZS PWSZ Wałbrzych

czwartek, 3.8.2017 08:00 2229 0

AZS PWSZ Wałbrzych, jako stowarzyszenie kultury fizycznej powstało w marcu 2014 roku.  Wcześniej klub nasz funkcjonował tylko jako organizacja studencka  – KU AZS PWSZ – w ramach Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Wałbrzychu. Od początku istnienia naszej uczelni (czerwiec 1999) funkcjonował w jej strukturach, zajmując się działalnością sportową studentów i pracowników – organizował imprezy i występował w rywalizacji na szczeblu miasta, województwa i kraju. Bardzo szybko zaczął osiągać sukcesy w regionie i kraju.

Przez 18 lat istnienia zdobył kilkadziesiąt medali  Dolnośląskiej Ligi Międzyuczelnianej, 12 medali Akademickich Mistrzostw Polski (w tym dwa złote), startował w Akademickich Mistrzostwach Europy (futsal 2011, koszykówka 2013, tenis stołowy 2017) i I Europejskich Igrzyskach Studentów (piłka nożna 2012) i III EIS (tenis stołowy).  Efektem tych ostatnich imprez był grad medali na europejskich mistrzostwach w wykonaniu tenisistów stołowych. W 2016 roku zdobyli on srebrny (drużyna) i dwa brązowe medale (singiel, debel), a wielkim sukcesem – 5 medali AME –  zakończył się start w 2017 roku.

Tenisiści zdobyli złote medale we wszystkich trzech kategoriach (drużyna, debel, singiel) oraz  srebrny w singlu  i brązowy (debel).  Ponadto nasi reprezentanci zakwalifikowali się na Letnią Uniwersjadę.  Klub uczelniany stał się podstawą do stworzenia drużyn ligowych w piłce nożnej (Górnik PWSZ),  siatkówce mężczyzn (TS Victoria PWSZ) oraz piłce nożnej kobiet (AZS PWSZ), gdzie uczelnia była jednym z podmiotów prowadzących i  współsponsorów (piłka nożna, siatkówka) lub sponsorem głównym (futbol kobiet).

W piłce nożnej kobiet AZS PWSZ pojawił się jesienią 2013 roku, kiedy to zaczął współpracę sponsorską z drużyną II ligi Szczytu Boguszów. Początki futbolu kobiet w Boguszowie to praca szkoleniowa trenera Marcina Gryki w  Publicznym Gimnazjum nr  1  i stworzenie drużyny dziewcząt do rozgrywek gimnazjalnych i turnieju Coca- Cola Cup. Z tej pasji narodziła się drużyna, która w sezonie 2011/12 rozpoczęła rozgrywki w III lidze dolnośląskiej. Po jednym sezonie Szczyt zdobył awans na wyższy szczebel rozgrywek. Już na szczeblu  II ligi grupy śląskiej Szczyt Boguszów zajął w sezonie 2012/13 czwarte miejsce.

To był właśnie moment, kiedy AZS PWSZ Wałbrzych zdecydował się przejąć drużynę Szczytu i w kolejnym sezonie ta drużyna włączyła się do gry o awans, a w ostatniej kolejce awans ten stał się rzeczywistością. To był sygnał, że drużyna w I lidze musi zdecydowanie oprzeć się na innej strukturze organizacyjnej i finansowej. W klubie bowiem była tak duża ilość zawodniczek, że AZS PWSZ zgłosił do rozgrywek sezonu 2014/15 zespół do I ligi, zespół rezerwowy do III ligi oraz dwa zespoły juniorek do rozgrywek o MP.

Sezon 2014/15 był jednym wielkim pasmem sukcesów. W I lidze od początku AZS PWSZ plasował się w czołówce, zajmując na półmetku trzecie miejsce z niewielką stratą do lidera. W III lidze drużyna nasza odniosła komplet zwycięstw  i  była liderem. W reprezentacji kraju w różnych kategoriach wiekowych grały systematycznie Daria Antończyk, Klaudia Miłek, Edyta Botor i Jessica Pluta. To wszystko, przy znacznej pomocy uczelni, miasta i sponsorów dały podstawy, by powalczyć skutecznie wiosną 2015 roku o awans. Zimą drużyna doznała kolejnych  wzmocnień, doszły Sofia Gonzalez, Małgorzata Mesjasz i Aleksandra Lizoń. 

Wiosną  AZS PWSZ szybko objął prowadzenie w tabeli I ligi i nie oddał już go do końca zmagań. W III lidze na kilka kolejek przed końcem drużyna wywalczyła awans. Liczba reprezentantek kraju wzbogaciła się o Mesjasz. W czerwcu 2015 roku na nasz klub spadł deszcze laurów: awans do ekstraligi I zespołu stał się faktem, nasz II zespół zdobył awans do II ligi, na Letnią Uniwersjadę pojechała świeżo upieczona nasza nowa  piłkarka Agata Sobkowicz, do klubu doszły Weronika Aszkiełowicz i  złote medalistki ME U-17 z 2013 roku – Anna Rędzia i Katarzyna Konat, a także złota medalistka OOM 2015 – Angelika Smagur (złoty medal zdobyły także Edyta Botor, Klaudia Miłek i Jessica Pluta).

Kolejne sezony pokazały stabilność działań i wielką chęć dążenia do sukcesów. W sezonie 2015/16 w ekstralidze wałbrzyski zespół dość szybko znalazł się w górnej połówce tabeli, grał na koniec sezonu w grupie mistrzowskiej i zajął ostatecznie wysokie piąte miejsce.  Drużyna rezerw utrzymała się w II lidze. Nadal w kadrach narodowych grało po kilka wałbrzyskich piłkarek.  Klub zaczął prowadzić szerokie szkolenie w najmłodszych grupach wiekowych. 

Kolejny sezon zaowocował jeszcze większymi sukcesami. Do kadry doszły kolejne piłkarki Dominika Dereń, Oliwia Mackiewicz, Karolina Gradecka, Emilia Bezdziecka, Sabina Ratajczak, Aleksandra Jaworek i pierwsze w historii klubu zawodniczki z zagranicy: Ukrainka Elena Klepatska i Chorwatka Ana Jelencic. I AZS PWSZ włączył się do gry o medal. I medal brązowy zdobył w maju 2017 roku, zajmując trzecie miejsce za Medykiem Konin i Górnikiem Łęczna. Nieco wcześniej AZS PWSZ został  akademickim mistrzem Polski w futsalu. A młodziczki wywalczyły brązowy medal klubowych MP oraz brązowy medal MP województw. Wszystko to po zaledwie czterech sezonach działania.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)