komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk
LOTTO

niedziela, 24 marca 2019

Marka, Gabriela

Hejt zostawia siniaki na duszy!

czwartek, 7.3.2019 09:19 , komentarze: 0 , odsłony: 356
kategorie artykułu:

Hejt, stalking to działania, z którymi coraz częściej wzmagają się młodzi ludzie. Dlaczego rówieśnicy hejtują? Po co to robią? Jakie mogą być konsekwencje hejtu? Co powinno się zrobić, a czego nie wolno robić w sytuacji stania się odbiorcą hejtu?

HEJT - pod tym pojęciem przyjmujemy działanie w internecie wymierzone w indywidualne osoby. To opinia dotycząca konkretnej osoby wyrażona w sposób ostry, raniący i obrażający, wręcz „chamski”, w sposób wyrażający pogardę. Towarzyszy temu często wulgarny język. Hejt można wyrażać w sposób słowny, pisemny i obrazkowy. Hejt dotyczy ludzi sławnych, ale też spotykają się z nim zwykli ludzie na forach internetowych, portalach typu facebook, ask.fm itd. Hejt prowadzi do poważniejszego zjawiska, jakim jest mowa nienawiści, a ta z kolei do wykluczenia, dyskryminacji i przemocy.

STALKING – jest to uporczywe, powtarzające się nękanie drugiej osoby naruszając jej prywatność. Jest to działanie długotrwałe wymierzone przeciwko osobie, którą sprawca chce upokorzyć.

Dlaczego i po co rówieśnicy hejtują? 

Rówieśnicy najczęściej hejtują ponieważ czują potrzebę odreagowania złości, frustracji. Odczuwają potrzebę zwrócenia na siebie uwagi, chcą być zauważeni. Czasami po prostu w taki sposób chcą wyrazić swoją opinię, lub czują potrzebę wpływania na opinię innych. Jest to też sposób na zabicie nudy, dla zabawy. Niektórym hejtowanie poprawia samopoczucie, poprawiają w ten sposób samoocenę. Niekiedy to ofiary hejtu w taki sposób odreagowują przemoc, jakiej sami doświadczyły.

Jakie mogą być konsekwencje hejtu?

Pierwszym działaniem jest zgłoszenie hejtu do administratora strony, za co hejtujący może zostać usunięty z forum/ grupy dyskusyjnej lub czasowo zablokowany. Ponadto w mądrej grupie hejter może narazić się na ośmieszenie. Poważniejszymi zagrożeniami są już zagrożenia prawne:

Art. 190a. Stalking
§ 1. Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto, podszywając się pod inną osobę, wykorzystuje jej wizerunek lub inne jej dane osobowe w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej.
§ 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 lub 2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Art. 256. Propagowanie faszyzmu lub innego ustroju totalitarnego lub nawoływanie do nienawiści
§ 1. Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto w celu rozpowszechniania produkuje, utrwala lub sprowadza, nabywa, przechowuje, posiada, prezentuje, przewozi lub przesyła druk, nagranie lub inny przedmiot, zawierające treść określoną w § 1 albo będące nośnikiem symboliki faszystowskiej, komunistycznej lub innej totalitarnej.

Art. 257. Rasizm
Kto publicznie znieważa grupę ludności albo poszczególną osobę z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, wyznaniowej albo z powodu jej bezwyznaniowości lub z takich powodów narusza nietykalność cielesną innej osoby, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Co powinno się zrobić, a czego nie wolno robić w sytuacji stania się odbiorcą hejtu?

W sytuacji, w której staniemy się ofiarami hejtu należy o tym fakcie powiadomić zaufaną osobę dorosłą. Zgłosić sprawę do administratora strony, portalu. Nie należy na hejt odpowiadać hejtem i zatrzymywać takiego zdarzenia tylko dla siebie. Każdy z nas ma prawo do zachowania godności. To inni nie mają prawa tej godności nam obierać.

Działania antyhejtowe:

1. Zastanów się, zanim odpowiesz na „hejterski” komentarz. Nie daj się ponieść emocjom, nie odpowiadaj pod wpływem chwili.
2. Jeżeli bardzo się złościsz, napisz odpowiedź, a potem weź głęboki oddech i skasuj ją.
3. Nie odpowiadaj agresją na agresję – w ten sposób jedynie prowokujesz hejtującego do dalszego obrażania.
4. Nie lajkuj, nie udostępniaj „hejterskich” komentarzy – w ten sposób jedynie zwiększasz ich zasięg.
5. Jeżeli możesz, kasuj nienawistne komentarze.
6. Zgłaszaj hejt i mowę nienawiści, korzystając z opcji dostępnych na forach lub w mediach społecznościowych.
7. Nie każda krytyka to hejt. Odróżniaj hejt od konstruktywnej krytyki.
8. Gdy coś ci się nie podoba lub denerwuje, wyraź to kulturalnie, nie hejtuj.
9. Nie rezygnuj z tego, co robisz, myślisz i mówisz tylko ze względu na hejterów.
10. Jeżeli nie możesz poradzić sobie z hejterem, zgłoś to osobie zaufanej lub zadzwoń na Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży: 116 111. 

źródło: Straż Miejska w Wałbrzychu

 

Wasze komentarze


czwartek, 21.3.2019 09:37
wtorek, 19.3.2019 10:34
1
piątek, 15.3.2019 11:46
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki