komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk

środa, 1 kwietnia 2020

Teodory, Grazyny


Granice będą otwarte, ale tylko dla Polaków. Premier ogłosił stan zagrożenia epidemiologicznego

piątek, 13.3.2020 20:10 , komentarze: 0 , odsłony: 341
kategorie artykułu:

13 marca, tuż po godzinie 19 odbyła się konferencja prasowa z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego oraz szefa MSWiA.

- Naszym podstawowym zadaniem jest powstrzymanie szybkiego tempa przyrostu zachorowań tak jak u naszych sąsiadów. Nasze służby są gotowe do działania, i chciałbym im za to podziękować. W obliczu światowej pandemii najważniejsze słowo to bezpieczeństwo i odpowiedzialność. Musimy zrobić wszystko, by zminimalizować skutki zakażenia. Zdecydowaliśmy się na wprowadzenie stanu zagrożenia epidemiologicznego. Możemy zatem nakładać dodatkowe obostrzenia. I tak z myślą o bezpieczeństwie będziemy wprowadzać kontrole na wszystkich granicach. Najpierw na 10 dni z możliwością przedłużenia. Polscy obywatele zostaną skierowani na 14-dniową kwarantannę. Nie możemy sobie pozwolić na wizytę obcokrajowców - mówi premier Mateusz Morawiecki.

Zostaną wstrzymane wszystkie loty i międzynarodowe kursy pociągów. Utrzymane zostaną przeloty czarterowe. 

- Wszystkie sklepy banki, bankomaty pozostają otwarte - zapewnił premier. - Od soboty ograniczona zostaje działalność galerii handlowych. Będą mogły działać tylko sklepy spożywcze i apteki. Placówki handlowe poza galeriami będą funkcjonować normalnie. Bardzo ważne jest ograniczenie w restauracjach i pubach. Dlatego restauracje czy kawiarnie będą zamknięte, możliwe będzie jedynie świadczenie usług polegające na dowozach.

Przyjęte zostaną też dodatkowe obostrzenia i zakaz zgromadzeń do 50 osób. Premier przestrzegał też przed publikacją fake newsów, które w ostatnim czasie zalewają internet i media społecznościowe. - Może to mieć tragiczne konsekwencje - mówił.

Szef rządu zapewnił także, że polska służba zdrowia ma wystarczające środki do walki z wirusem. 

- To jest ostatni moment na zdecydowane działania. W Polsce jest w tej chwili 68 osób zarażonych koronawirusem. Od tego jak się teraz zachowamy w najbliższych dniach, zależy los nas wszystkich. Mamy szansę na spowolnienie rozprzestrzeniania się wirusa - mówi szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski. - Galerie handlowe to nie jest miejsce, żeby się tam gromadzić, to może być groźne dla osób, z którymi się później skontaktujemy. Zachowujmy się odpowiedzialnie i bądźmy spokojni.

Dziś mają zostać opublikowane dwa rozporządzenia: dot. kontroli na granicach i przekraczania przez obcokrajowców granicy naszego kraju. 

- Ci, którzy legalnie u nas pracują a są obcokrajowcami będą mogli wrócić, ale zostaną poddani kwarantannie - mówi szef MSWiA, Mariusz Kamiński.

Więcej o tym, z czym wiąże się stan zagrożenia epidemicznego pisaliśmy TUTAJ

 

Wasze komentarze

środa, 25.3.2020 09:10
wtorek, 24.3.2020 09:14
2
poniedziałek, 23.3.2020 09:32
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Mati Autogaz
Mati Autogaz
SKUP AUT
SKUP AUT