Ghismonda w Pałacu Jedlinka

poniedziałek, 17.9.2018 07:45 1597 0

15 września w Pałacu Jedlinka została otwarta wystawa.

Po dziele Kazimierza Siemienowicza: "Wielkiej sztuki artylerii część pierwsza", rękopisie listu generała Jana Henryka Dąbrowskiego i Biblii Leopolity przyszedł czas na zaprezentowanie Ghismondy - jednego z niewielu ocalałych obrazów Antoniego Gruszeckiego.

Kobieta z obrazu Antoniego Gruszeckiego - mnicha i malarza, autora obrazów religijnych i portretów, zaprezentowanego podczas otwarcia w dniu 13 września  wystawy w Pałacu Jedlinka znana jest bardziej jako Sophonisba - postać historyczna, ale najnowsze badania wykazują, że kobietą z obrazu jest Ghismonda - wymyślona bohaterka, występująca w Dekameronie Boccaccia. Obraz datowany jest na 1793 rok.

Wystawa, na której zaprezentowany został obraz Antoniego Gruszeckiego stanowi część cyklu wystaw, organizowanych wspólnie przez Fundację Supralibros z Jaworzna i Zespół Pałacowo-Hotelowy Jedlinka w Jedlinie-Zdroju. Projekt pod nazwą "Perfekcyjne Polonika" ma za zadanie prezentację związanych z Polską ważnych i wybitnych dzieł, sprowadzanych zza granicy.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)