komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk

poniedziałek, 21 września 2020

Jonasza, Mateusza

Gareth Jones - bohater książki Mirosława Wlekłego i filmu Agnieszki Holland

wtorek, 10.9.2019 09:45 , komentarze: 0 , odsłony: 756
kategorie artykułu:

W październiku w Wydawnictwie Znak ukaże się nowa książka Mirosława Wlekłego  - Gareth Jones. Opowieść o człowieku, który wiedział za dużo.

Jestem bardzo wdzięczna za te książkę. Oddaje sprawiedliwość Garethowi Jones, nieznanemu żołnierzowi prawdy, pokazuje aktualność jego historii, jest wspaniałym dopełnieniem naszego filmu „Obywatel Jones”.  Uczciwa, mocna opowieść. 
Agnieszka Holland

Ta książka to idealny wstęp do filmu, uzupełnienie reżyserskiej wizji historii człowieka, który jako pierwszy opowiedział światu prawdę o Wielkim Głodzie na Ukrainie.

W latach 30. XX wieku młody dziennikarz Gareth Jones odbywa kilka samotnych podróży po komunistycznym imperium. Jako jeden z niewielu ludzi z Zachodu odkrywa szokującą prawdę o sytuacji mieszkańców ZSRR. Rozmawia z członkami aparatu państwowego, ale też ze zwykłymi ludźmi: robotnikami, chłopami.

Na własne oczy widzi sowieckie zbrodnie, na Ukrainie słucha o ludziach umierających z głodu i aktach kanibalizmu. Po powrocie na Zachód mówi światu prawdę o „komunistycznym raju”. Zostaje zaszczuty przez skorumpowanych zachodnich dziennikarzy, wszyscy podważają jego wiarygodność.

Po kilku latach ginie w niewyjaśnionych okolicznościach. Czy dlatego, że wyjawił prawdę?

Gareth Jones jako jeden z pierwszych zrozumiał mechanizmy rządzące światem w latach 30.: narodziny dyktatorskich reżimów czy rozwój propagandy. Przewidział atak na Polskę i wojnę Sowietów z nazistami. Sposób, w jaki miał zostać pogrążony, zainspirował nawet George’a Orwella podczas pisania Folwarku zwierzęcego.

 

Wasze komentarze

Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Mati Autogaz
Mati Autogaz