Formalności po śmierci członka rodziny – o czym trzeba wiedzieć?

piątek, 26.5.2023 09:25 214

Na śmierć członka rodziny nie da się dobrze przygotować. Zazwyczaj jest to bardzo traumatyczne doświadczenie dla bliskich, z którym naprawdę trudno sobie poradzić. Żyjący krewni muszą jednak poradzić się z bólem i żałobą na tyle, by móc zająć się szeregiem formalności, w tym organizacją godnego ostatniego pożegnania. Jakie sprawy urzędowe trzeba załatwić przed pochówkiem? Dokąd się udać, by otrzymać kartę zgonu? Kto może otrzymać zasiłek pogrzebowy, a kto ma prawo do urlopu okolicznościowego? O tym wszystkim napiszemy w dzisiejszym artykule.

Kompletowanie dokumentów niezbędnych do pogrzebu

Pierwszym dokumentem, który otrzymują bliscy zmarłego, jest karta zgonu, wystawiana przez lekarza stwierdzającego śmierć pacjenta. Może to być lekarz pierwszego kontaktu lub lekarz pogotowia, jeśli do sytuacji doszło w domu lub w miejscu publicznym. Zdarza się, że taki dokument wystawia lekarz w szpitalu, zakładzie opiekuńczym itp.

W ciągu trzech dni od śmierci bliskiej osoby należy zgłosić ten fakt w Urzędzie Stanu Cywilnego. Wyjątek stanowią sytuacje, gdy zgon spowodowała choroba zakaźna – wówczas formalności trzeba załatwić w ciągu 24 godzin. Aby dokonać zgłoszenia, należy udać się do urzędu z kartą zgonu, dowodem tożsamości zmarłego i dowodem własnym osoby zgłaszającej. Po zakończeniu procedury otrzymuje się akt zgonu, niezbędny do załatwienia wszelkich spraw związanych z pochówkiem.

Organizacja pochówku – formalności związane z pogrzebem

W organizacji pogrzebu najczęściej pomagają rodzinie specjaliści, w tym choćby zakład pogrzebowy Łomianki (DomPogrzebowyLomianki.pl). Zazwyczaj to właśnie oni pojawiają się w domu lub szpitalu, by odebrać ciało, przygotować je do ostatniego pożegnania. Organizują również całą ceremonię – ustalają w porozumieniu z rodziną datę pochówku na cmentarzu komunalnym lub parafialnym, pomagają wybrać trumnę, oprawę ceremonii, zapewniają transport, przygotowują ciało oraz organizują kondukt pogrzebowy. Pozostaje jeszcze kwestia kwatery na cmentarzu. Jeśli rodzina posiada wolne miejsce w grobowcu, można pochować w nim bliskiego zmarłego. Jeśli nie, konieczny jest zakup miejsca i opłacenie go na kolejne lata. Często też i w tym temacie pomagają pracownicy zakładu pogrzebowego.

Zasiłek pogrzebowy – jak go uzyskać?

Organizacja pogrzebu wiąże się z licznymi kosztami. Część z nich można pokryć z pomocą zasiłku pogrzebowego z ZUS. Należy się on osobie ubezpieczonej lub posiadającej w chwili śmierci prawo do renty bądź emerytury z ZUS. Wysokość zasiłku to obecnie około 4 000 złotych. O takie świadczenie mogą ubiegać się osoby, które są w stanie udokumentować koszty bezpośrednio związane z organizacją pogrzebu.

Jak uzyskać zasiłek? Trzeba złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych wniosek o przyznanie świadczenia, do którego dołącza się oryginały rachunków, akt zgonu, zaświadczenie, że zmarły podlegał ubezpieczeniu społecznemu, a także dokumenty potwierdzające stopień pokrewieństwa ze zmarłym.

Z dodatkowych świadczeń, które mogą przysługiwać bliskim po śmierci członka rodziny, warto jeszcze wymienić:

  • odprawę pośmiertną,
  • rentę rodzinną (np. jeśli zmarły w chwili śmierci miał ustalone prawo do emerytury do renty).

Aby je otrzymać, należy oczywiście złożyć odpowiednie dokumenty u pracodawcy lub w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Urlop okolicznościowy w związku ze śmiercią członka rodziny

Bliska rodzina zmarłego w tym trudnym czasie może skorzystać z urlopu okolicznościowego. Aby go otrzymać, należy zgłosić się do swojego pracodawcy. Wymiar urlopu zależy od stopnia pokrewieństwa.

  • 2 dni urlopu – dla małżonków, dzieci, rodziców, ojczyma lub macochy,
  • 1 dzień urlopu – rodzeństwo, dziadkowie, wnuki.

Czas ten można przeznaczyć na przygotowania do ceremonii pogrzebowej, ale też na samo ostatnie pożegnanie z bliskim zmarłym.

Najważniejsze formalności pogrzebowe – podsumowanie

Strata bliskich to zawsze trudny moment dla członków rodziny. Wiąże się też z wieloma zadaniami i wyzwaniami, z którymi trzeba się uporać nawet pomimo smutku i żałoby. Warto zatem zdawać sobie sprawę z tego, jaki jest zakres zadań do wykonania oraz dokąd się udać, by choć w taki sposób ograniczyć sobie stres przed ceremonią pogrzebową.