Ekogroszek. Czemu warto wybrać to paliwo?

środa, 8.11.2023 14:03
Ekogroszek to rodzaj paliwa stałego wykorzystywanego do ogrzewania domów, który w ostatnich latach cieszy się dużą popularnością w Polsce. Pod tą nazwą kryje się paliwo węglowe cechujące się wysoką jakością i mniejszą szkodliwością dla środowiska w porównaniu z tradycyjnymi paliwami węglowymi - np. węglem kamiennym czy brunatnym. Ekogroszek spełnia rygorystyczne normy Unii Europejskiej dotyczące zawartości szkodliwych substancji, dzięki czemu można uznać go za produkt ekologiczny.

Ile MJ/kg wartości opałowej ma ekogroszek? Jakie są koszty ogrzewania?

Ekogroszek ma wysoką kaloryczność, dzięki czemu nie trzeba zużywać dużych ilości paliwa, by wyprodukować ilość ciepła wystarczającą do ogrzania danego obiektu. Dzięki temu możliwe są spore oszczędności - inwestorzy odczują je szczególnie w dłuższym okresie. Używanie nowoczesnych kotłów retortowych z podajnikiem automatycznym pozwala na automatyczne i niemal bezobsługowe dostarczanie paliwa do kotła, co jeszcze bardziej minimalizuje koszty pracy i ułatwia utrzymanie stałej temperatury w domu.

Ekogroszek ma wartość opałową podobną jak węgiel kamienny. Czemu warto go używać?

Rosnąca popularność ekogroszku to wynik liczny zalet tego paliwa. Wyróżnia się on wysoką kalorycznością, dzięki czemu z niewielkiej ilości ekogroszku można uzyskać znaczną ilość ciepła. To z kolei przekłada się na duże oszczędności ze strony inwestora. Ekogroszek jest również dedykowany do pracy z nowoczesnymi kotłami retortowymi wyposażonymi w podajnik automatyczny. Ogrzewanie domu z użyciem tego paliwa jest wiec bardzo wygodne - użytkowanie kotła sprowadza się do uzupełniania zasobnika podajnika oraz jego czyszczenia. Ekogroszek emituje ponadto znacznie mniejszą ilość zanieczyszczeń do atmosfery niż inne paliwa stałe, co pozwala ograniczyć negatywny wpływ na środowisko i jakość powietrza w naszym otoczeniu.

Paliwo do kotła z dużą wartością opałową. Ekogroszek workowany

By zapewnić efektywne i bezproblemowe ogrzewanie domu, konieczny jest wybór odpowiedniego ekogroszku. Przed zakupem paliwa warto zwrócić uwagę na kilka parametrów. Pierwszy to wartość opałowa. W przypadku ekogroszku powinna ona wynosić powyżej 24 000 kJ/kg. Dzięki temu zapewni wysoką wydajność ogrzewania. Uwagę należy zwrócić także na granulację ziaren, która powinna mieścić się w przedziale od 5 do 25 milimetrów. Umożliwi to wykorzystanie ekogroszku w kotłach wyposażonych w podajniki automatyczne.

Alternatywa dla miału węglowego. Ekogroszek o niskiej spiekalności

Kolejnym istotnym parametrem jest zawartość siarki. Wartość ta musi być jak najniższa - najlepiej poniżej 1,0 proc. W przeciwnym razie może przyspieszyć procesy korozji kotła. Istotna jest poza tym zawartość popiołu. W przypadku dobrych paliw wynosi ona maksymalnie 10%. Im niższa ona będzie, tym łatwiejsze okaże się utrzymanie kotłowni w czystości.

Świetne paliwo na sezon grzewczy - ekogroszek. Duża kaloryczność i niska zawartość popiołu

Ekogroszek to paliwo o wysokiej jakości i korzystnych właściwościach, które staje się coraz bardziej popularnym wyborem do ogrzewania domów. Dzięki swoim licznym zaletom, takim jak wysoka kaloryczność, niska emisja zanieczyszczeń i wygoda użytkowania, stanowi rozważną opcję dla wielu właścicieli domów. Jednak aby wybrać odpowiedni ekogroszek, konieczne jest uwzględnienie kluczowych parametrów i dostosowanie ich do indywidualnych preferencji. Dzięki temu może okazać się rozwiązaniem wielu problemów związanych z ogrzewaniem domu w czasach kryzysu klimatycznego i ekonomicznego.