komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk

środa, 12 sierpnia 2020

Innocentego, Lecha

Dziesięć prób oszustwa metodą na tzw. "wnuczka" i "policjanta” - seniorzy byli czujni!

piątek, 3.7.2020 13:03 , komentarze: 0 , odsłony: 217
kategorie artykułu:

Apele wałbrzyskiej policji i mówienie o oszustwach na tzw. „policjanta” czy „ wnuczka”, gdzie ofiarami padają głównie osoby starsze, zaczęło przynosić pozytywne efekty. Świadczy o tym zachowanie dziesięciu mieszkańców miasta i powiatu wałbrzyskiego, od których oszustka podająca się najpierw za członka rodziny, a później za policjanta, próbowała wyłudzić pieniądze.

Do prób wyłudzenia pieniędzy doszło w godzinach od 10:00 do 17:00 w różnych dzielnicach Wałbrzycha m.in Podzamcze, Piaskowa Góra, Nowe Miasto czy Śródmieście, a także w miejscowości Głuszyca. Do dziesięciu starszych mieszkańców miasta i powiatu wałbrzyskiego kolejno telefonowała kobieta podająca się za ich wnuczkę lub córkę, następnie w słuchawce było słychać inny głos podający się za policjanta lub prokuratora. Kobieta płaczącym głosem mówiła o konieczności zapłaty grzywny w związku ze spowodowaniem śmiertelnego wypadku drogowego przez członka rodziny.

Seniorzy byli czujni, nie dali się nabrać oszustom i natychmiast powiadomili o zaistniałym zdarzeniu Policję.  Sprawców usiłowania oszustw poszukują wałbrzyscy policjanci.

Za usiłowanie oszustwa grozi do 8 lat pozbawienia wolności.

Pamiętajmy, że niezależnie kto dzwoni i na jaki cel potrzebuje pieniędzy, pod żadnym pozorem nie należy przekazywać ich osobie nieznajomej.

Aby nie stać się ofiarą oszusta działającego metodą "na wnuczka” czy „na policjanta” – pamiętaj:
• nigdy pochopnie nie przekazuj pieniędzy osobom podającym się za krewnych,
• zawsze potwierdzaj „prośbę o pomoc” kontaktując się bezpośrednio z osobami najbliższymi, a w przypadku rzekomych policjantów, z dyżurnym najbliższej jednostki policji,
• nie udzielaj żadnych informacji przez telefon, szczególnie swoich danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich, nie mów o przechowywanych pieniądzach, o swoich planach życiowych, czy też o członkach twojej rodziny,
• jeżeli ktoś zadzwoni do Ciebie z taką prośbą i istnieje podejrzenie, że jest to oszust, natychmiast powiadom policję pod numerem telefonu 112.

źródło: KMP w Wałbrzychu

 

Wasze komentarze

poniedziałek, 10.8.2020 09:27
poniedziałek, 3.8.2020 09:32
piątek, 31.7.2020 09:47
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Mati Autogaz
Mati Autogaz