Dyskryminacja, mobbing, molestowanie

sobota, 21.3.2015 10:10 330 0

Dyskryminacja, mobbing, molestowanie - to nie są nowe zjawiska, choć dopiero od niedawna rozpalają emocje opinii publicznej. Skoro już wszyscy przypomnieliśmy lub uświadomiliśmy sobie, że one istnieją, warto zainteresować się nimi nie w formie sensacyjnej, ale w uporządkowany sposób. W sposób, dzięki któremu pracodawcy i pracownicy nauczą się przeciwdziałać tym negatywnym zjawiskom lub reagować na nie we właściwy sposób. 
Akademia PARP już od lat zwraca uwagę na niepożądane zjawiska w miejscu pracy. Dyskryminacja w pracy, mobbing, molestowanie, naruszanie dóbr osobistych pracowników - zostały omówione w szkoleniach e-learning: "Praktyczne zarządzanie personelem w MŚP" oraz "Prawo pracy w MŚP". Szkolenia porządkują wiedzę na temat tych negatywnych zjawisk, a jednocześnie mówią o kodeksowych i pozakodeksowych metodach dyscyplinowania pracowników. - To ważne, aby zarówno pracodawcy, jak i pracownicy, wyraźnie odróżniali dyscyplinowanie od szykanowania, gdyż nie każde nieprzyjemne zdarzenie w miejscu pracy należy traktować jako nadużycie. 
Nasza praca może być oceniana krytycznie, a przełożeni mogą wyciągać konsekwencje w razie niewywiązywania się z obowiązków. W pracy zdarzają się też zachowania emocjonalne. Pod wpływem stresu, nieprzewidzianych wydarzeń czy presji terminów, zdarza się utrata zimnej krwi. Choć naganne, takie jednorazowe zachowania nie noszą zwykle znamion mobbingu. Nie mogą jednak stawać się normą. Nie tylko z przełożonymi, również z kolegami relacje nie zawsze układają się najlepiej. Bywa też tak, że zawiązane w pracy sympatie nie przetrwają próby czasu i przeradzają się w antypatie. Nękanie ze strony kolegów może być równie dotkliwe, jak ze strony przełożonych i również na to zwracamy uwagę w szkoleniach Akademii PARP.

źródło: UM Wałbrzych

Dodaj komentarz

Komentarze (0)