Dwóch mężczyzn poszukiwanych listami gończymi zatrzymanych. Jeden z nich jest odpowiedzialny za popełnienie kilkudziesięciu przestępstw i działanie w zorganizowanej grupie przestępczej

piątek, 25.11.2022 16:56 908 0

Policjanci kryminalni wałbrzyskiej komendy w środę 23 listopada wieczorem w jednym z wałbrzyskich mieszkań zatrzymali mężczyznę, który od kilkunastu lat zagranicą ukrywał się przed polskim wymiarem sprawiedliwości. 59-latek był poszukiwany europejskim nakazem aresztowania za popełnienie serii oszustw, a przy tym działalność w zorganizowanej grupie przestępczej. Teraz wałbrzyszanin cztery lata spędzi w więzieniu.

Wałbrzyscy policjanci wiedzieli, że mężczyzna od dłuższego czasu, bo od 2009 roku, ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości na terenie różnych europejskich krajów. Wiedzieli też, że jest odpowiedzialny za serię sześćdziesięciu dziewięciu przestępstw i działalność w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się kilkanaście lat temu wyłudzeniami samochodów. Oszustwa polegały na podpisywanie umów leasingowych na podstawione osoby i sprzedaż pojazdów w krajach Europy wschodniej.

Po tym jak Sąd Okręgowy w Świdnicy wydał list gończy i europejski nakaz aresztowania, mężczyzna był poszukiwany przez policjantów w całej Europie. Wpadł jednak w ręce wałbrzyskich funkcjonariuszy, po tym jak wrócił do Polski i ukrył się w jednym z mieszkań przy ul. Armii Krajowej. Aby zatrzymać mężczyznę, potrzeba była pomoc straży pożarnej, która wyważyła drzwi. Po siłowym wejściu do mieszkania, 59-latek wiedział już, że nie uniknie odpowiedzialności i czekał tylko na założenie mu przez policjantów kajdanek.

W czwartek 24 listopada nad ranem 59-latek został przez mundurowych przewieziony do Aresztu Śledczego w Świdnicy, skąd trafi następnie do jednego z zakładów karnych na terenie Polski, gdzie spędzi najbliższe cztery lata.

Policjanci kryminalni wałbrzyskiej komendy zatrzymali również drugiego mężczyznę, który od dłuższego czasu ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości. Był poszukiwany dwoma listami gończymi wydanymi przez Sąd Rejonowy w Wałbrzychu. Pierwszy dotyczył sprawy z 2011 roku. Wtedy to mężczyzna został zatrzymany przez mundurowych za jazdę w stanie nietrzeźwości. Drugi roku 2013 i uchylania się w tym czasie przez 39-latka od obowiązku alimentacyjnego.

Funkcjonariusze wiedzieli, że mężczyzna od dłuższego czasu ukrywa się przed wymiarem sprawiedliwości poza granicami naszego kraju. W tym tygodniu dzięki informacjom operacyjnym ustalili, że 39-latek może chwilowo przebywać w Wałbrzychu i udali się pod wytypowany adres przy ul. 1 Maja w Wałbrzychu.

Chociaż mundurowi wiedzieli, że mężczyzna jest w mieszkaniu, na początku - pomimo apeli policjantów i poinformowania mężczyzny o możliwości wyważenia przez funkcjonariuszy drzwi do mieszkania - poszukiwany nie chciał ich dobrowolnie otworzyć. Dopiero kiedy zobaczył, że na miejsce zdarzenia przyjechali strażacy ze specjalistycznym sprzętem, poddał się.

Wałbrzyszanin trafił już do Aresztu Śledczego w Świdnicy, skąd zostanie przewieziony do jednego z zakładów karnych na terenie kraju, celem odbycia zasądzonej przez sąd kary łącznej 2 lat pozbawienia wolności. A wszystko to przez poruszanie się pojazdem w stanie nietrzeźwości oraz niealimentację.

KMP w Wałbrzychu

Dodaj komentarz

Komentarze (0)