Dwóch kolejnych kierujących zatrzymanych bez prawa jazdy

czwartek, 17.6.2021 12:09 178 0

Dwóch kierujących – jednego z wydanym sądowym zakazem kierowania pojazdami, drugiego z cofniętymi uprawnieniami - zatrzymali w ciągu ostatnich 24 godzin policjanci z Wałbrzycha. Funkcjonariusze po raz kolejny przypominają, jakie kary mogą spotkać osoby, które wsiadają za kierownice swoich pojazdów bez prawa jazdy.

Pierwszy z kierujących został zatrzymany przez policjantów ruchu drogowego wałbrzyskiej komendy w środowe południe na ul. Wieniawskiego w Wałbrzychu. 40-letni mieszkaniec miasta poruszał się samochodem osobowym pomimo wydanego w 2019 roku przez Sąd Rejonowy w Wałbrzychu zakazu kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi. Drugi z mężczyzn wpadł w ręce funkcjonariuszy prewencji drugiego komisariatu dzisiaj przed pierwszą w nocy na ul. Piłsudskiego w Wałbrzychu. 19-letni mieszkaniec powiatu wałbrzyskiego, pomimo młodego wieku, już miał wydaną przez Starostę Powiatu Wałbrzyskiego decyzję o cofnięciu wobec niego uprawnień do kierowania pojazdami.

Policjanci przypominają:
W przypadku zatrzymania do kontroli drogowej kierującego bez uprawnień, funkcjonariusze mogą nałożyć na sprawcę wykroczenia mandat karny w wysokości 500 złotych. W wielu przypadkach jednak kończy się na sporządzeniu dokumentacji do sądu, który to natomiast ma prawo orzec w stosunku do kierującego zakaz kierowania pojazdami. To z kolei oznacza, że w przypadku kolejnego spotkania z policjantami na drodze, osoba odpowiada już za przestępstwo, nie za wykroczenie.

Przypominamy, że za jazdę pomimo cofniętych uprawnień kierującemu grozi kara pozbawienia wolności do lat 2, a przez sąd wydawany jest obligatoryjny zakaz kierowania pojazdami. W przypadku kierowania pojazdem po wydaniu przez sąd zakazu sądowego sprawca może trafić do więzienia na 5 lat, a sąd dodatkowo może zastosować karę dożywotniego zakazu kierowania pojazdami.

źródło: KMP w Wałbrzychu

Dodaj komentarz

Komentarze (0)