Dwóch kierujących zatrzymanych bez prawa jazdy

wtorek, 22.6.2021 11:35 212 0

Dwóch kierujących – jednego z wydanym sądowym zakazem kierowania pojazdami, drugiego z cofniętymi uprawnieniami - zatrzymali w ciągu ostatniego weekendu policjanci z Wałbrzycha. Funkcjonariusze po raz kolejny przypominają, jakie kary mogą spotkać osoby, które wsiadają za kierownice swoich pojazdów bez prawa jazdy.

Pierwszy z kierujących został zatrzymany przez funkcjonariuszy ogniwa wywiadowczego wałbrzyskiej w piątek po godzinie 15:00 na ul. Dubois w Wałbrzychu. 23-letni mieszkaniec Wałbrzycha poruszał się samochodem osobowym pomimo wydanego w 2020 roku przez Sąd Rejonowy w Wałbrzychu zakazu kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi. Drugi z mężczyzn wpadł w ręce policjantom z wałbrzyskiej drogówki w niedzielę po godzinie 10:00 na ul. 11 Listopada w Wałbrzychu. 28-letni wałbrzyszanin, miał wydaną przez Prezydenta Miasta Wałbrzycha decyzję o cofnięciu wobec niego uprawnień do kierowania pojazdami.

Policjanci przypominają:
W przypadku zatrzymania do kontroli drogowej kierującego bez uprawnień, funkcjonariusze mogą nałożyć na sprawcę wykroczenia mandat karny w wysokości 500 złotych. W wielu przypadkach jednak kończy się na sporządzeniu dokumentacji do sądu, który to natomiast ma prawo orzec w stosunku do kierującego zakaz kierowania pojazdami. To z kolei oznacza, że w przypadku kolejnego spotkania z policjantami na drodze, osoba odpowiada już za przestępstwo, nie za wykroczenie.

Przypominamy, że za jazdę pomimo cofniętych uprawnień kierującemu grozi kara pozbawienia wolności do lat 2, a przez sąd wydawany jest obligatoryjny zakaz kierowania pojazdami. W przypadku kierowania pojazdem po wydaniu przez sąd zakazu sądowego sprawca może trafić do więzienia na 5 lat, a sąd dodatkowo może zastosować karę dożywotniego zakazu kierowania pojazdami.

źródło: KMP w Wałbrzychu

Dodaj komentarz

Komentarze (0)