Dwóch kierujących bez uprawnień zatrzymanych

czwartek, 19.11.2020 09:45 180 0

Dwóch kierujących – jednego z cofniętymi uprawnieniami, drugiego z wydanym sądowym zakazem kierowania pojazdami - zatrzymali 18 listopada koło południa wałbrzyscy policjanci. 

Pierwszy z kierujących w środę przed godziną 12:00 poruszał się samochodem osobowym pomimo wydanej w maju 2019 roku przez Starostę Wałbrzyskiego decyzji o cofnięciu wobec niego uprawnień do kierowania pojazdami. 31-letni mieszkaniec Mieroszowa został zatrzymany na ul. Wysockiego przez wałbrzyskich funkcjonariuszy ruchu drogowego.

Drugi z mężczyzn wpadł w ręce policjantów prewencji pierwszego komisariatu w tym samym czasie, ale w innej części Wałbrzycha - na ul. Długiej. 24-letni mieszkaniec Wałbrzycha miał od 2018 roku orzeczony przez Sąd Rejonowy w Wałbrzychu zakaz do kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi.

Policjanci przypominają:

W przypadku zatrzymania do kontroli drogowej kierującego, który nigdy nie miał uprawnień, funkcjonariusze mogą nałożyć na sprawcę wykroczenia mandat karny w wysokości 500 złotych. W wielu przypadkach jednak kończy się na sporządzeniu dokumentacji do sądu, a ten natomiast ma prawo orzec w stosunku do kierującego zakaz kierowania pojazdami. To z kolei oznacza, że w przypadku kolejnego spotkania z policjantami na drodze, osoba odpowiada już za przestępstwo, nie za wykroczenie.

Przypominamy, że za jazdę pomimo cofniętych uprawnień kierującemu grozi kara pozbawienia wolności do lat 2, a przez sąd wydawany jest obligatoryjny zakaz kierowania pojazdami. W przypadku kierowania pojazdem po wydaniu przez sąd zakazu sądowego sprawca może trafić do więzienia na 5 lat, a sąd dodatkowo może zastosować karę dożywotniego zakazu kierowania pojazdami.

źródło: KMP w Wałbrzychu

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Przetargi
i Obwieszczenia

Zobacz