Dożynki Gminno-Powiatowe oraz XVIII Dolnośląskie Święto Pieroga za nami!

poniedziałek, 5.9.2022 16:01 323 0

W niedzielę, 4 września w Czarnym Borze odbyły się Dożynki Gminno-Powiatowe połączone z XVIII Dolnośląskim Świętem Pieroga. Od lat jest to jedno z największych wydarzeń w Powiecie Wałbrzyskim.  W uroczystościach wzięli udział: Starosta Powiatu Wałbrzyskiego Krzysztof Kwiatkowski, Wicestarosta Iwona Frankowska, członek Zarządu Bogusław Uchmanowicz, Przewodnicząca Rady Powiatu Wałbrzyskiego Sylwestra Wawrzyniak, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Wałbrzyskiego Stanisław Skrzyniarz oraz zaproszeni goście, a przede wszystkim mieszkańcy okolicznych miejscowości.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą świętą w Kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Czarnym Borze. Stamtąd uczestnicy wydarzenia przemieścili się w barwnym korowodzie na stadion sportowy, gdzie Starosta Powiatu Wałbrzyskiego Krzysztof Kwiatkowski wraz z gospodarzem gminy Czarny Bór Adamem Góreckim oraz zaproszonymi gośćmi dokonali tradycyjnego obrzędu – Misterium Chleba.
Następnie przystąpiono do konkursu na najładniejszy wieniec dożynkowy. Delegacje wraz z okazałymi wieńcami wystawiły sołectwa: Grzędy, Czarny Bór, Borówno, Witków, Jaczków, Gostków.
Nagrodę specjalną otrzymało Sołectwo Gostków a wyróżnienie Sołectwo Witków i Jaczków.
I miejsce w konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy zajęło Sołectwo Grzędy, którego wieniec dożynkowy będzie reprezentował Powiat Wałbrzyski na Dożynkach Wojewódzkich w Udaninie 11 września br.
II miejsce – zajęło Sołectwo Czarny Bór.
III miejsce – zajęło Sołectwo Borówno.

Konkurs na najsmaczniejsze pierogi odbył się w trzech kategoriach:
Ekipy Amatorskie:
I miejsce – Pani Małgorzata Gierczyk
II miejsce – Pani Paulina Rudnicka
III miejsce – Pani Wanda Rzega.

Instytucje i organizacje:
I miejsce zajęło – Przedszkole „Melafirek”
II miejsce – UKN Melafir
III miejsce – Fundacja Czerwona Lilia

Kucharze profesjonaliści:
I miejsce - Gospoda Soczyste Pieczyste;
II miejsce – Chatka Vladka;
III miejsce - Restauracja Coolturalna Montownia.

Do laureatów trafiły atrakcyjne nagrody w postaci bonów upominkowych.

Świętu Plonów towarzyszyła góralska nuta w wykonaniu Kapeli Janicki oraz występy lokalnych zespołów ludowych: Grzędowianki i Radość. Na zakończenie odbyła się zabawa taneczna wraz z pokazem sztucznych ogni.

źródło: FB Ziemia Wałbrzyska

Dodaj komentarz

Komentarze (0)