Pijani na hulajnogach i rowerach. Sześć osób zatrzymanych

czwartek, 23.6.2022 08:51 199 0

Funkcjonariusze z Wałbrzycha i Głuszycy w ostatnich dniach zatrzymali na ulicach powiatu kolejnych kierujących jednośladami, którzy znajdowali się pod wpływem alkoholu. Dwie osoby poruszały się hulajnogami elektrycznymi, w stanie nietrzeźwości mając ponad promil alkoholu w organizmie, a jeden z kierujących rowerem wydmuchał ponad 2 promile alkoholu. Wszyscy ukarani zostali mandatami karnymi w kwocie od tysiąca do 2,5 tysiąca złotych.

Mówiąc „nietrzeźwy kierowca” zazwyczaj mamy na myśli nietrzeźwego kierującego „za kierownicą samochodu”, tymczasem okazuje się, że sporą grupę nietrzeźwych stanowią kierujący pojazdami innymi niż mechaniczne – rowerami i hulajnogami elektrycznymi. Tylko w ciągu kilku ostatnich dni wałbrzyscy i głuszyccy policjanci zatrzymali łącznie 6 rowerzystów i użytkowników hulajnóg elektrycznych, którzy znajdowali się pod wpływem alkoholu.

W miniony czwartek - kilka minut przed północą - funkcjonariusze Ogniwa Wywiadowczego wałbrzyskiej komendy zauważyli jadącą ul. Niepodległości w Wałbrzychu na hulajnodze elektrycznej młodą kobietę. Postanowili sprawdzić jej stan trzeźwości. Okazało się, że wałbrzyszanka była kompletnie pijana. 21-latka wydmuchała ponad 1 promil alkoholu. Ostatecznie otrzymała mandat karny w kwocie 2,5 tysiąca złotych i do domu wrócił pieszo.

Następnego dnia, również w godzinach nocnych, na ul. 1 Maja w Wałbrzychu policjanci z „dwójki” zatrzymali do kontroli drogowej 29-letniego wałbrzyszanina. Młody mężczyzna jechał na rowerze mając w swoim organizmie 0,31 promila alkoholu. W trakcie wykonywanych czynności mundurowi wystawili mężczyźnie mandat karny kredytowany na kwotę tysiąca złotych. W dalszą drogę mężczyzna nie pojechał już jednośladem.

W sobotni wieczór na ul. 11 Listopada w Wałbrzychu – około godziny 21:00 - funkcjonariusze prewencji z drugiego komisariatu zauważyli jadącego na hulajnodze elektrycznej mężczyznę. Postanowili sprawdzić jego stan trzeźwości. Okazało się, że wałbrzyszanin był pijany. 36-latek wydmuchał 1,4 promila alkoholu. Ostatecznie również otrzymał mandat karny w kwocie 2,5 tysiąca złotych i do domu wrócił pieszo.

W niedzielne popołudnie, tym razem w Głuszycy na ul. Łukasiewicza, policjanci z tamtejszego komisariatu skontrolowali stan trzeźwości mężczyzny kierującego rowerem. 39-letni mieszkaniec powiatu wałbrzyskiego znajdował się w stanie po użyciu alkoholu. Miał 0,42 promila alkoholu w organizmie. Sprawca wykroczenia został ukarany mandatem karnym w kwocie tysiąca złotych i do domu musiał wrócić na własnych nogach.

To nie był jednak koniec działań związanych ze zwalczeniem pijanych uczestników ruchu drogowego z ulic. Wczoraj na ul. Armii Krajowej w Wałbrzychu, po godzinie 18:00 policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego zatrzymali 31-letniego wałbrzyszanina, który kierował rowerem mając 2,2 promila alkoholu w organizmie. Nieodpowidzialny kierujący został ukarany mandatem karnym w kwocie 2,5 tysiąca złotych i do domu wrócił pieszo. Dwie godziny później tym razem na ul. Niepodległości w Wałbrzychu, ten sam patrol wałbrzyskiej drogówki, zatrzymał do kontroli jadącego na rowerze 31-latka. Mężczyzna miał w swoim organizmie 0,39 promila alkoholu. Przyjął mandat w kwocie tysiąca złotych i w dalszą drogę ruszył pieszo.

Warto przypomnieć, że 20 maja 2021 roku w życie weszły nowe przepisy, które regulują korzystanie z hulajnóg elektrycznych. Jedną z uregulowanych kwestii stało się korzystanie z e-hulajnóg na jezdniach, ścieżkach rowerowych i chodnikach. Wyznaczona została też maksymalna prędkość tych pojazdów. Oczywiście, jednym z ważniejszych zapisów jest zakaz prowadzenia tego typu środków transportów pod wpływem alkoholu, a od stycznia 2022 roku obowiązuje nowy taryfikator, według którego za jazdę między innymi rowerem, bądź hulajnogą w stanie nietrzeźwości policjant nałoży mandat w wysokości 2 500 złotych. Nieco niższa kara finansowa, 1000 złotych czeka amatorów jazdy na dwóch kółkach, których stan będzie określony jako „wskazujący na spożycie alkoholu”, czyli do wartości 0,25 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu.

źródło: KMP w Wałbrzychu

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek