Policja prowadzi działania profilaktyczne z uczniami

środa, 9.6.2021 14:26 193 0

W tym tygodniu policjanci prewencji kryminalnej Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu już dwukrotnie spotkali się z dziećmi i młodzieżą, aby porozmawiać o m.in. bezpieczeństwie podczas zbliżających się wakacji, cyberprzestępczości oraz o odpowiedzialności prawnej nieletnich. Sierż. Aleksander Karkosz najpierw we wtorek przeprowadził pogadankę z młodymi uczniami w Niepublicznej Językowej Szkole Podstawowej "Młody Kopernik" znajdującej się na Piaskowej Górze, a dzisiaj wraz z asp. szt. Anetą Trokar-Domagałą odwiedził starszych nastolatków z Zespołu Szkół Zawodowych Specjalnych, która ma swoją siedzibę w centrum Wałbrzycha.

Uczniowie obu placówek oświatowych mieli okazję dowiedzieć się, z jakimi zagrożeniami można spotkać się nad wodą, oraz jak bezpiecznie spędzić wakacje. Funkcjonariusze zwrócili uwagę, aby nie korzystali z dzikich plaż, stosowali się do poleceń ratowników oraz do samego regulaminu kąpieliska, a także by nie wchodzili szybko do wody, gdy są mocno rozgrzani, ponieważ grozi to szokiem termicznym lub omdleniem.

Funkcjonariusze przekazali także podstawowe informacje związane z problematyką przemocy w rodzinie. Kiedy, gdzie i do kogo uczniowie powinni się zgłosić, kiedy potrzebna jest im pomoc. Przypomnieli, że nie należy ufać obcym osobom. Mówili również o niebezpieczeństwach płynących z niewłaściwego wykorzystywania komputerów, tabletów oraz telefonów z dostępem do internetu, które posiadają już nawet najmłodsi.

Podczas spotkania ze starszymi uczniami policjanci szeroko i bardziej szczegółowo omówili zagadnienia związane z hejtem w internecie. Przestrzegli młodzież o tym, że nawet anonimowe, ale niezgodne z przepisami prawa komentarze czy wypowiedzi umieszczone na portalach społecznościowych oraz informacyjnych, mogą nieść za sobą konsekwencje prawne dla ich autorów. Przede wszystkim starali się przekazać słuchaczom, że nikt w internecie nie jest anonimowy.

Ostrzegli również, że nigdy nie wiadomo, kto jest po drugiej stronie komputera i jakimi pobudkami się kieruje, a przecież może to być osoba mająca skłonności do obcowania z nieletnimi lub ktoś, kto będzie nakłaniał do okaleczenia się, a w nawet do popełnienia samobójstwa. O każdym przypadku nawiązania kontaktów o takim charakterze dzieci powinny powiadomić rodziców, a ci Policję. Funkcjonariusze przestrzegali dzieci przed wysyłaniem swoich zdjęć w internecie albo za pomocą komunikatorów osobom, których praktycznie nie znają. Nie wiadomo kiedy i do czego takie zdjęcia zostaną wykorzystane.

Mundurowi pod kopniec prelekcji wręczyli uczniom także małe upominki w postaci pendrive’ów. Spotkania zakończyły się wykonaniem pamiątkowych zdjęć.

źródło: kMP w Wałbrzychu

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek