Wypychacz zwierząt - książka niezwykle aktualna

środa, 13.1.2021 14:49 925 0

„Wypychacz zwierząt” – niepokojący, dystopijny i jakże aktualny zbiór opowiadań Jarosława Grzędowicza – zostaje wznowiony 22 stycznia 2021 r. w Fabryce Słów.
Tym razem ze świetną okładką autorstwa Piotra Cieślińskiego @Dark Crayon.

W zbiorze 13 misternie skonstruowanych, dających do myślenia tekstów, w tym te nagrodzone:
Nagroda im. Janusza A. Zajdla – Wilcza zamieć
Nagroda Sfinks – Buran wieje z tamtej strony
O książce:

Spokojnie, to tylko fikcja... Czyżby?

A więc wierzysz w to, co widzisz... Strzeż się! Bo znane i bezpieczne bywa podstępne. Zbłądzić możesz, podążając jedną z dróg, gdy wiele innych w zasięgu wzroku. Przyszłość jawi się milionem możliwości, ale to teraźniejszość Cię zaskoczy. Przesuń kamień, a runie imperium.

A więc ufasz rozumowi… Najwyraźniej pracownię wypychacza zwierząt odwiedzić musisz, na pokład U-boota wsiąść, przeżyć pocałunek Loisetty, przetrwać syberyjską zamieć, posłuchać pożegnalnego blues'a albo specjałów kuchni Wschodu skosztować. Zaprasza autor „Księgi Jesiennych Demonów”. Oto kolejna – pełna niesamowitości, wyrazistych bohaterów i mrocznej tajemnicy – antologia jego opowiadań. A liczba ich... 13.
Z opinii czytelników:

*** Są naprawdę świetne, z czystym sumieniem oceniłbym je na 10!

*** Grzędowicz w najwyższej formie. Doskonały warsztat (…)

*** Świetne połączenie gatunków i konwencji.

*** To jest klimat, który kocham najbardziej... A ja przecież otwarcie deklaruję, że nie lubię opowiadań... Tymczasem krótko, mrocznie i zakończeniem w pysk...

*** Niesamowity, ciekawy i wciągający zbiór opowiadań pokazujący mistrzowskie pióro autora.

*** Nie chciałam, żeby ta książka się kończyła.

Jarosław Grzędowicz

Współtworzył grupy literackie TRUST oraz Klub Tfurcuf.
Wraz z grupą znajomych pisarzy założył w 1990 roku magazyn literacki FENIX i w latach 1993-2001 był redaktorem naczelnym czasopisma. 
Debiutował w 1982 roku w tygodniku Odgłosy opowiadaniem Azyl dla starych pilotów.
Od tego czasu opublikował kilkadziesiąt opowiadań i wydał 10 książek.
Najszerzej znany jest czytelnikom jako autor Pana Lodowego Ogrodu, powieści w 4 tomach (Fabryka Słów 2005, 2007, 2009, 2012) Główny bohater, Vuko Drakkainen ma znaleźć i sprowadzić na ziemię naukowców, którzy zaginęli w Midgaardzie – przepełnionym magią świecie, pełnym istot zupełnie odmiennych od ludzi. Na miejscu okaże się, że ci, którym udało się przeżyć wcale nie wyczekują ratunku. Za sprawą swojej wiedzy uchodzą w tym świecie za bogów, a zdobytej władzy nie mają zamiaru oddać bez walki.
To obszerne studium ludzkich namiętności nie jest jednak jedynym spektakularnym sukcesem autora. Na kolejną powieść przyszło czekać prawie 5 lat, jednak książka Hel-3 (Fabryka Słów 2017) z nawiązką wynagrodziła cierpliwość czytelników i spełniła pokładane w niej nadzieje. Tym razem autor osadził swojego bohatera w nieodległej przyszłości, w świecie zdominowanym przez cenzurowane media, funkcjonującym na zasadzie reglamentacji podstawowych zasobów. Norbert, człowiek pracujący dla mediów przypadkiem nagrywa filmik, który może wstrząsnąć społeczeństwem i wybudzić je z letargu. Jednak czy jeden, przeciwstawiający się systemowi człowiek może przeżyć wystarczająco długo, by otworzyć ludziom oczy?
Wielokrotnie nominowany i nagradzany. Najwięcej nagród, w 2006 roku, zdobyła powieść Pan Lodowego Ogrodu tom 1. (nagroda im. Janusa A. Zajdla za 2005 rok, w kategorii powieść, Śląkfa w kategorii Twórca Roku 2005, Sfinks, w kategorii Polska Powieść Roku i nagroda redakcji Fahrenheita, w kategorii Dzieło Roku 2005). Jest jedynym pisarzem w historii Nagrody Fandomu Polskiego, który w jednym roku zgarnął całą pulę – Zajdel w kategorii opowiadanie Wilcza zamieć również powędrował do Jarosława Grzędowicza. W 2007 roku powieść Popiół i kurz została nagrodzona Zajdlem za rok 2006. 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek