komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk

środa, 15 lipca 2020

Henryka, Wlodzimierza

Rząd wprowadza nowe obostrzenia. Jakie?

wtorek, 31.3.2020 12:35 , komentarze: 0 , odsłony: 483

We wtorek 31 marca premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej przedstawił nowe obostrzenia związane z walką z epidemią koronawirusa w Polsce.

Według dzisiejszych statystyk na Sars Covid 2 zachorowały 2132 osoby z czego 31 zmarło. Jak podkreśla minister zdrowia Łukasz Szumowski teraźniejsza sytuacja nie jest nawet początkiem końca a największa liczba zarażeń dopiero przed nami. Resort szacuje, że pod koniec tygodnia liczba ta na pewno przekroczy kilka tysięcy. Stąd decyzja o wprowadzeniu kolejnych obostrzeń.

- Chcemy uniknąć tego co spotkało zachód Europy i musimy być przygotowani na wzrost zachorowań i jednocześnie wypłaszczać tą krzywą epidemiczną. Dlatego z tej perspektywy patrząc, stoimy przed trudnym wyborem. Musimy zrobić wszystko by uniknąć najgorszego scenariusza - mówi premier Mateusz Morawiecki.

Jakie restrykcje zostaną zatem wprowadzone?

w sklepie będzie mogło przebywać w danym momencie trzy razy więcej ludzi, niż jest w nim kas. W małych sklepach z jedną kasą równocześnie w danej placówce będzie mogło przebywać tylko trzech klientów.

- Od 10 do 12 zakupy w sklepach będą mogły zrobić osoby po 65 r.ż.

- wyjścia na zewnątrz tylko w pojedynkę, a jeśli będziecie szli z rodziną to musi być zachowany co najmniej 2 metrowy odstęp. Wyjątek stanowi opieka nad małoletnim dzieckiem lub osobą niepełnosprawną. Osoby poniżej 18 r.ż. mogą przebywać w przestrzeni publicznej tylko z dorosłym.

- ograniczenie dostępu do parków, bulwarów, plaż.

- zakaz wypożyczania rowerów miejskich.

- zamknięte wszystkie punkty usługowe typu fryzjer, studia tatuażu czy kosmetyczne

- w urzędach pocztowych jest limit ograniczony do 2 osób na jedno otwarte okienko.

- na bazarach i targowiskach wprowadzone zostaje ograniczenie 3 osób do jednego stoiska

- dodatkowo nakładany jest obowiązek nakładania przed wejściem do sklepów rękawiczek

- w weekendy zostają zamknięte wszystkie sklepy budowlane

- wszystkie apteki, drogerie i sklepy spożywcze będą otwarte

- dodatkowe wymogi dot. zakładów pracy, tzn stanowiska pracy muszą być oddalone od siebie o co najmniej 1,5 metra. pracownicy mają obowiązek używania rękawiczek, a także mieć dostęp do płynów dezynfekujących (wymogi obowiązują od czwartku, 2 kwietnia)

- hotele i inne miejsca noclegowe działające na zasadzie wynajmu krótkoterminowego będą zamknięte. Mogą one funkcjonować tylko i wyłącznie wtedy, gdy przebywają w nich osoby w kwarantannie lub izolacji, a także gdy przebywa w nich personel medyczny. Ważne! Goście, którzy przebywają w tych obiektach muszą się wykwaterować do czwartku, 2 kwietnia 2020 roku. 

- obowiązkowa kwarantanna dla domowników osób, które zostaną objęte kwarantanną po 1 kwietnia

- odłożenie w czasie zabiegów rehabilitacyjnych - z wyjątkiem pilnie wymaganych ze względu na stan zdrowia.

Ograniczenia ogłoszone na dzisiejszej konferencji obowiązują od 1 kwietnia przez dwa tygodnie, z możliwością przedłużenia.

 
Nowy wątek


Wasze komentarze

poniedziałek, 13.7.2020 09:20
sobota, 11.7.2020 07:30
czwartek, 9.7.2020 09:32
1
poniedziałek, 6.7.2020 14:31
sobota, 4.7.2020 11:00
wtorek, 30.6.2020 10:36
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki