Noc Muzeów w Książu - zobacz Mauzoleum Hochbergów!

piątek, 10.5.2019 14:44 1918 0

Jest tylko jedna taka noc - Noc Muzeów w Książu! Specjalnie dla Was 18 maja udostępnimy po zmroku Mauzoleum Hochbergów, po którym oprowadzać będą zamkowi przewodnicy.


W tej niezwykłej atmosferze goście Nocy Muzeów zejdą do głębokiej  podziemnej krypty, oryginalnie doświetlonej przez 9 szklanych świetlików, To właśnie w grobowcu Hochbergów można zobaczyć rzadko spotykaną platformę służącą do zwożenia trumny podczas ceremonii pogrzebowej. Wciąż znajdują się tu zachowane sarkofagi arystokratycznych właścicieli zamku, jednak są puste. Dlaczego? Odpowiedź padnie podczas zwiedzania. Z pewnością zafascynują odwiedzającyh również odrestaurowane freski F.A. Schefflera przedstawiające Książ z czterech stron świata, tak jak wyglądał na początku XVIII wieku.

Wejścia grup:godz. 21:00, 21:15, 21:30, 21:45. Liczba miejsc w każdej grupie jest ograniczona!
Ceny biletów - 1 zł

Bilet można zakupić poprzez system online na stronie www.bilety.ksiaz.walbrzych.pl (należy wybrać wydarzenie "Noc Muzeów") oraz w kasach w godzinach otwarcia zamku.

Ważne informacje:

- Zwiedzanie Mauzoleum w ramach Nocy Muzeów odbywa się wyłącznie z przewodnikiem i trwa 15 minut. Wejścia grup są na określoną godzinę widniejąca na bilecie. Liczba miejsc w każdej grupie jest ograniczona!
- Mauzoleum znajduje się w parku na Topolowej Górce, ok. 700 m od zamku i ok. 250 m od Parkingu Głównego (dlatego najlepiej zaparkować na tym parkingu), mapkę obiektów można zobaczyć na stronie internetowej Zamku Książ w Wałbrzychu.
Mauzoleum Hochbergów umiejscowione na południowy wschód od zamku, na tzw. Topolowej Górce, przy południowej bramie parku, zostało wybudowane w 1734 roku, jako Pawilon Letni i pełniło funkcję tzw. belwederu - miejsca widokowego o bogatym wystroju wnętrza.
W 1883 r. pawilon został przekształcony w grobową kaplicę Hochbergów, a w skale, na której stoi, wykuto obszerną kryptę. Jako pierwsza w Mauzoleum spoczęła bezimienna córeczka ostatnich arystokratycznych właścicieli zamku – Księżnej Daisy oraz Jana Henryka XV. Następnie miejsce wiecznego spoczynku znaleźli tutaj Jan Henryk XI, jego dwie żony: Maria von Kleist oraz Matylda, a w końcu sama księżna Daisy von Pless w lipcu 1943 roku. Gdy na te ziemie w 1945 roku wkroczyła Armia Czerwona, służący Hochbergów w obawie przed zbezczeszczeniem wynieśli z mauzoleum księżną Daisy oraz pozostałych członków rodu. Dokąd? Nie wiadomo. Według jednej z hipotez na nieistniejący już dzisiaj cmentarz ewangelicki w wałbrzyskiej dzielnicy Szczawienko, gdzie ukryte zostały w grobowcu pewnego kupca.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek