Symbole narodu polskiego – warsztaty plastyczno – ceramiczne

piątek, 14.9.2018 16:39 2942 0

Symbole narodu polskiego – czym są, gdzie możemy je spotkać, co oznaczają – na te i wiele innych pytań można było uzyskać odpowiedź w Starej Kopalni uczestnicząc w warsztatach plastyczno – ceramicznych w dniu 14. września br.

Uczestnikami warsztatów były dzieci i młodzież z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Nowego Siodła, z Publicznej Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 10 w Wałbrzychu i z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4 w Wałbrzychu. Najpierw młodzież  przypomniała sobie jakie są najważniejsze symbole narodowe, dowiedzieli się co to jest godło, skąd wziął się orzeł biały w godle, dlaczego dąb jest symbolem Wałbrzycha oraz co to jest perlik i żelazko w herbie górniczym.

 Na początku zajęć była krótka prezentacja poprowadzona przez Justynę Korzuch - specjalista ds. edukacji w Starej Kopalni - o symbolach narodowych, podparta fotografiami - tytułem wstępu do zajęć. Porozmawialiśmy również o tym jaki jest podział administracyjny Polski, jaka jest najdłuższa rzeka, czy też jakie pasma górskie występują w naszym kraju. Nie obyło się bez krótkiego zarysu historycznego Polski podczas II wojny światowej, bowiem wtedy też popularność zyskał symbol Polski Walczącej. 

W części praktycznej zajęć  Piotr Micek - kierownik Centrum Ceramiki Unikatowej i Grzegorz Sypko - specjalista ds. ceramiki - wprowadzili uczestników w technikę linorytu, zapoznali z narzędziami, metodami pracy. Po tym teoretycznym wprowadzeniu młodzież i dzieci rozpoczęli własną pracę - projekt graficzny omawianego wcześniej symbolu narodowego pod czujnym okiem specjalistów. 

Wszyscy wyszli z zajęć z gotową pracą, którą zabrali ze sobą do domu na pamiątkę.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek