komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk
LOTTO

niedziela, 19 maja 2019

Iwa, Piotra

Utraciłeś prawo jazdy - nie wsiadaj "za kółko"

piątek, 14.9.2018 09:10 , komentarze: 0 , odsłony: 293
kategorie artykułu:

Czterech kierujących z cofniętymi uprawnieniami do kierowania pojazdami lub z wydanym przez sąd zakazem kierowania pojazdami zatrzymali 12.09 br wałbrzyscy policjanci. Funkcjonariusze mówią stanowcze NIE wszystkim niestosującym się do przepisów w tym zakresie uczestnikom ruchu drogowego i przypominają jakie kary mogą spotkać osoby, które wsiadają za kierownice swoich pojazdów bez prawa jazdy.

12 września br. trzech kierujących kierowało samochodami wbrew obowiązującemu zakazowi prowadzenia wszelkich pojazdów wydanego przez Sąd Rejonowy w Wałbrzychu. 26-letni mieszkaniec naszego miasta został zatrzymany w nocy na ul. Topolowej przez funkcjonariuszy Komisariatu Policji I w Wałbrzychu, natomiast 56-letniego wałbrzyszanina kontrolowali około godziny 7:00 na ul. Słowackiego w Wałbrzychu policjanci ruchu drogowego. Trzecia z osób – 33-latek – wpadła w ręce mundurowych z "drogówki" około godziny 11:00 w Strudze na ul. Głównej. Ostatni z zatrzymanych w tym dniu około godziny 9:00 na ul. Prusa w Szczawnie-Zdroju kierujący miał na podstawie decyzji Starosty Powiatu Wałbrzyskiego cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami. 55-latek dodatkowo znajdował się w stanie po spożyciu alkoholu. 

 Policjanci przypominają - w przypadku zatrzymania do kontroli drogowej kierującego bez uprawnień, funkcjonariusze mogą nałożyć na sprawcę wykroczenia mandat karny w wysokości 500 złotych. W wielu przypadkach jednak kończy się na sporządzeniu dokumentacji do sądu, który  ma prawo orzec w stosunku do kierującego zakaz kierowania pojazdami. To z kolei oznacza, że w przypadku kolejnego spotkania z policjantami na drodze, osoba odpowiada już za przestępstwo, nie za wykroczenie.

Przypominamy, że za jazdę pomimo cofniętych uprawnień kierującemu grozi kara pozbawienia wolności do lat 2, a przez sąd wydawany jest obligatoryjny zakaz kierowania pojazdami. W przypadku kierowania pojazdem po wydaniu przez sąd zakazu sądowego sprawca może trafić do więzienia na 5 lat, a sąd dodatkowo może zastosować karę dożywotniego zakazu kierowania pojazdami.
 

Policjanci apelują! Jeżeli wiedzą Państwo, że osoba nie posiada prawa jazdy, a chce jechać pojazdem, uniemożliwimy jej to. Należy także powiadomić dyżurnego najbliższej jednostki Policji pod numerem alarmowym 997, który wyśle w miejsce zdarzenia patrol. Pamiętajmy osoby, które nie posiadały nigdy uprawnień, z różnych powodów utraciły wcześniej prawo jazdy mogą na drodze powodować poważne zagrożenie, dlatego tak ważny jest brak społecznego przyzwolenia na tego typu zachowania.
 

 
Nowy wątek


Wasze komentarze


dzisiaj, 41 min temu
dzisiaj, 41 min temu
dzisiaj, 2 godz temu
wczoraj, 19 godz temu
sobota, 18.5.2019 08:50
piątek, 17.5.2019 14:35
piątek, 17.5.2019 13:39
piątek, 17.5.2019 09:57
piątek, 17.5.2019 09:45
CENTRUM MEBLOWE
CENTRUM MEBLOWE
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele