Koparka uszkodziła rurę z gazem. Groziło wybuchem z rurociągu!

środa, 14.6.2017 18:58 185473 0

Z powodu uszkodzonej rury gazociągu na ulicy Kosteckiego w Wałbrzychu około godziny 21:00 straż pożarna przy pomocy policji ewakuowała blisko 130 osób z 7 budynków mieszkalnych.

Ze względu na wymianę rurociągu gazowego wzdłuż ulicy Kosteckiego prowadzone są na tym terenie prace przy użyciu ciężkiego sprzętu budowlanego. 13 czerwca do późnych godzin popołudniowych pracowała w tym rejonie koparka, przekopując miejsce usytuowania rurociągu.

- Przed godziną 21:00 otrzymaliśmy zgłoszenie od przypadkowej osoby, która zadzwoniła na numer 112 – mówi Paweł Kaliński z Państwowej Straży Pożarnej z Wałbrzycha

Strażacy zareagowali błyskawicznie.

- Ze względu na to, że uszkodzona została rura wysokiego ciśnienia, ulatniający się gaz stwarzał duże zagrożenie dla mieszkańców. Natychmiast ewakuowaliśmy 126 osób i utworzyliśmy 250-metrową buforową strefę bezpieczeństwa – tłumaczy Paweł Kaliński

Gaz wybuchowy jest cięższy od powietrza. Jego cząsteczki osiadają w niszach, piwnicach co może grozić nieoczekiwanym i niekontrolowanym wybuchem.

- W przypadku gazów wybuchowych każda iskra może być punktem zapalnym. Musieliśmy na długości remontowanego odcinka wyłączyć dopływ energii elektrycznej. Na szczęście w tym konkretnym przypadku pomogły nam warunki pogodowe. Wiatr wywietrzył pomieszczenia dzięki czemu nie musieliśmy korzystać z wentylatorów - kontynuuje Kaliński.

W Wałbrzychu funkcjonuje jednostka zwalczania chemicznego. Jej doświadczenie oraz wyszkolenie zapewne pomogło w akcji ratunkowej. Na miejscu pracowała też policja, pogotowie energetyczne i gazowe.

- Całością akcji kierowali strażacy. Nasze jednostki zabezpieczały opuszczone podczas ewakuacji mienie. Pomagaliśmy więc przede wszystkim zachować porządek i spokój wśród mieszkańców – mówi Joanna Żygłowicz z wałbrzyskiej Policji.

Całość prac zabezpieczających i oczyszczających trwała do północy. Mieszkańcom pozwolono wrócić do swoich mieszkań. Nikomu nic się nie stało.

*************************************************************************************************************************

ZAMIAST NA WYCIECZKĘ TRAFIŁ DO ARESZTU
KRADŁA PRĄD
14-LATEK WYMUSZAŁ PIENIĄDZE
ZABEZPIECZONO PIENIĄDZE Z NIELEGALNYCH GIER HAZARDOWYCH
NIETYPOWA KRADZIEŻ W WAŁBRZYSKIM SZPITALU

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Przetargi
i Obwieszczenia

Zobacz