komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk

wtorek, 2 czerwca 2020

Marianny, Marcelina


Do USA bez wizy - na czym polega Program Ruchu Bezwizowego?

poniedziałek, 25.11.2019 12:32 , odsłony: 192
kategorie artykułu:

Od 11 listopada 2019 roku Polska wreszcie przystąpiła do Programu Ruchu Bezwizowego, na co z niecierpliwością czekało wielu polaków, chcących wyjechać do Stanów Zjednoczonych.

Obecnie do USA można na 90 dni w celach niezarobkowych polecieć bez konieczności posiadania wizy, tak jak ma to miejsce w innych krajach należących do programu. Na czym polega jednak Program Ruchu Bezwizowego?

Program Ruchu Bezwizowego: co to takiego?

Program Ruchu Bezwizowego umożliwia obywatelom wybranych krajów podróżowanie do Stanów Zjednoczonych w celach biznesowych oraz turystycznych bez konieczności posiadania wizy, jednak na teren Stanów można wjechać tylko i wyłącznie na okres nieprzekraczający 90 dni.

Jakie wymagania należy spełnić w ramach programu?

Obywatele krajów należących do programu mogą podróżować do Stanów Zjednoczonych na okres nieprzekraczający 90 dni bez konieczności posiadania wizy wyłącznie w celach niezarobkowych po spełnieniu takich wymagań jak posiadanie paszportu zgodnego z programem VWP (elektroniczny paszport), zarejestrowanie się on-line w Elektronicznym Systemie Autoryzacji Podróży, a także spełnienie standardowych warunków programu.

Jeśli chodzi o ten ostatni podpunkt, to chodzi tutaj o to, iż należy być obywatelem jednego z krajów należących do programu, mieć autoryzację w systemie ESTA, przebywać w stanach nie dłużej niż 90 dni i podróżować wyłącznie w celach biznesowych lub turystycznych. Niezwykle ważne jest również to, aby mieć bilet powrotny lub też bilet przeznaczony na dalszą podróż a w przypadku posiadania biletu w formie elektronicznej urzędnikowi imigracyjnemu należy przedłożyć dokładny plan podróży.

Na czym polega Program Ruchu Bezwizowego?

Aby po zniesieniu obowiązku wizowego możliwy był wyjazd do Stanów Zjednoczonych, konieczna jest przede wszystkim rejestracja w elektronicznym systemie weryfikacji, otrzymanie autoryzacji rejestracji, a także konieczność posiadania biometrycznego paszportu. Zgody na wyjazd z pewnością nie otrzymają osoby, którym w przeszłości odmówiono wizy, jednak w dalszym ciągu będą one mogły się o nią ubiegać.

W związku z rejestracją konieczne jest uiszczenie opłaty wynoszącej 14 dolarów, co w porównaniu z opłatą za wizę (160 dolarów) nie jest zbyt wygórowaną kwotą. Rejestracji w systemie ESTA najlepiej dokonać na minimum 72 godziny przed planowanym lotem do Stanów Zjednoczonych, gdyż czas oczekiwania na decyzję wynosi ok. 48 godzin. Niestety nie wszystkie osoby mogą liczyć na pozytywny wynik całej procedury. Program Ruchu Bezwizowego nie obejmuje osób, których wcześniej odmówiono wizy lub które zostały skazane, lub złamały prawo imigracyjne Stanów Zjednoczonych.

Do USA w ramach programu nie wjadą również osoby, które po 1 marca 2011 roku podróżowały do Iraku, Iranu, Korei Północnej, Somalii, Libii, Sudanu, Syrii lub Jemenu. Warto również mieć świadomość tego, iż ostateczną decyzję o wpuszczeniu danej osoby na terytorium Stanów Zjednoczonych będzie podejmować urzędnik służby imigracyjnej w porcie lub na lotnisku.

Więcej informacji o uzyskaniu zezwolenia na wjazd do USA, znajdziecie na stronie Estavisa.pl.

 

 
dzisiaj, 8 godz temu
poniedziałek, 1.6.2020 08:09
czwartek, 28.5.2020 11:57
środa, 27.5.2020 10:40
SKUP AUT
SKUP AUT
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Mati Autogaz
Mati Autogaz