Czy wynajmujący ma prawo wejść do mieszkania pod Twoją nieobecność?

poniedziałek, 29.5.2023 12:42 183

Chcesz wynająć mieszkanie, ale znajomi ostrzegają Cię przed nieuczciwymi właścicielami? Znasz historie o właścicielach, którzy wchodzili do nieruchomości pod nieobecność lokatorów? Takie opowieści mogą skutecznie zniechęcić do wynajmu lokalu. Dlatego warto znać prawa najemcy oraz właściciela mieszkania. Ich znajomość może Cię uchronić przed wieloma nieprzyjemnymi sytuacjami. Dowiedz się więcej.

Podstawowe prawa i obowiązki najemcy oraz wynajmującego są określone w ustawie o ochronie praw lokatorów, w kodeksie cywilnym, a także w umowie najmu. Dlatego tak ważne jest, aby podpisać ten dokument przed wprowadzeniem się do lokalu.

Jakie prawa ma właściciel mieszkania na wynajem?

Właściciel udostępnianej nieruchomości ma prawo pobierać od najemcy opłatę za korzystanie z lokalu. Aby uniknąć nieporozumień, powinna być ona jasno określona w umowie. Ponadto wynajmujący może:

  • zażądać kaucji, która stanowi pewnego rodzaju zabezpieczenie na wypadek zniszczeń wyrządzonych przez lokatora;
  • podnieść czynsz,
  • rozwiązać umowę najmu, ale tylko jeśli najemca nie wywiązuje się z jej warunków, np. nie płaci czynszu na czas.

Ponadto właściciel wynajmowanej nieruchomości ma prawo sprawdzić stan lokalu. Jednak może się to odbyć wyłącznie za zgodą i pod obecność najemców!

Czego właściciel mieszkania na wynajem nie ma prawa robić?

Wiele osób, które wynajmują mieszkanie, zastanawia się, czy właściciel może wejść do lokalu bez ich zgody. Odpowiedź brzmi: nie. W momencie podpisania umowy wynajmujący traci prawo do swobodnego wstępu na teren nieruchomości. Ma to chronić mir domowy najemców i zapewnić im poczucie bezpieczeństwa.

Co więcej, właściciel nie może wejść na teren swojego mieszkania, nawet jeśli lokatorzy nie wywiązują się z warunków umowy. Oznacza to, że jeśli np. mieszkańcy przestaną płacić czynsz, wynajmujący nie może ich zmusić do wyprowadzki. Jedyne rozwiązanie w takiej sytuacji to wszczęcie sprawy sądowej o eksmisję z lokalu.

Jest jednak pewien wyjątek.

Jeśli korzystasz z mieszkania na wynajem instytucjonalny, np. w ramach Funduszu Mieszkań dla Rozwoju w Katowicach przy zawieraniu umowy trzeba podpisać oświadczenie o poddaniu się egzekucji. Ten dokument sprawia, że właściciel może od razu wystąpić do sądu o nadanie klauzuli wykonalności.

Dzięki temu komornik może zacząć szybko działać, bez marnowania czasu na sprawy sądowe. W rezultacie może Cię wyrzucić z mieszkania w przeciągu kilku dni.

Jakie prawa ma najemca mieszkania?

Prawa ma nie tylko właściciel, ale także najemca. Po podpisaniu umowy najmu lokator może:

  • wypowiedzieć umowę w trybie natychmiastowym, jeśli zauważy ukryte wady lokalu lub mieszkanie nie będzie miało ustalonego stanu,
  • dobrowolnie korzystać z mieszkania bez przekraczania warunków umowy,
  • żądać od wynajmującego naprawy wewnętrznych instalacji.

Najemca może także sporządzić protokół zdawczo-odbiorczy. Dzięki temu jest jasne, co należy do właściciela i w jakim stanie znajdowała się nieruchomość przy rozpoczęciu najmu. Pozwala to znacznie ograniczyć ryzyko wystąpienia konfliktu po zakończeniu umowy. 

Pamiętaj! Jako najemca masz prawo do spokoju, a właściciel nie może zaburzać Twojego miru domowego niespodziewanymi wizytami.