Czy (wszywkę alkoholową) można stosować jako jedyną formę terapii uzależnienia?

niedziela, 24.11.2024 22:50

Esperal należy do farmakologicznych, awersyjnych metod wspomagających leczenie choroby alkoholowej. Pomaga w przerwaniu ciągu alkoholowego, długotrwałym utrzymaniu abstynencji i rozpoczęciu całej procedury leczniczej uzależnienia. Początek nowego życia w trzeźwości może być trudny. Dlatego też chorym zaleca się wsparcie i opiekę specjalistów. W placówkach leczenia uzależnień dbają oni nie tylko o dobre samopoczucie pacjentów, ale przede wszystkim o ich bezpieczeństwo. Choroba alkoholowa obarczona jest bowiem wysokim ryzykiem nawrotu i powikłań, które są następstwem objawów m.in. głodu alkoholowego. Czy zatem można traktować Esperal jako lek na chorobę alkoholową?

Wszywka alkoholowa, powszechnie znana również jako Esperal, nie jest lekiem na alkoholizm. Jej stosowanie koniecznie powinno być połączone z innymi metodami kompleksowej terapii choroby alkoholowej. Bezpieczne wszycie Esperalu do wnętrza organizmu możliwe jest jedynie u trzeźwych osób. Z tego względu najczęściej implantację poprzedza się detoksem alkoholowym, czyli profesjonalnym odtruciem. Po zabiegu zaleca się z kolei uczestnictwo w psychoterapii alkoholizmu, która pomaga wzmocnić motywację chorego do długotrwałej walki z nałogiem.

Jak działa wszywka alkoholowa (lek Esperal)?

Esperal nazywany jest powszechnie mianem wszywki alkoholowej głównie ze względu na formę stosowania. To jałowe tabletki przeznaczone do podskórnej implantacji. Wszczepia się je zatem do wnętrza organizmu uzależnionego chorego. Substancją czynną jest disulfiram, stąd nazwa rynkowa – Disulfiram WZF. Produkują go Warszawskie Zakłady Farmaceutyczne, oferując pacjentom bezpieczny preparat dostępny w polskich aptekach wyłącznie na receptę.

Disulfiram należy do grona inhibitorów dehydrogenazy aldehydowej. Jego działanie opiera się na zasadzie blokady wydzielania jednego z podstawowych enzymów wątrobowych. Mowa tu o dehydrogenazie aldehydowej, która bierze aktywny udział w procesie trawienia alkoholu etylowego w ludzkiej wątrobie. W momencie, w którym enzymu tego brakuje w ustroju, metabolizm etanolu zostaje znacząco zaburzony. Objawy te zaszyty pacjent odczuwa w postaci objawów tzw. reakcji disulfiramowej. Są one odczuwalne jedynie dla tych chorych, którzy nie stosują się do zaleceń lekarza podczas stosowania terapii awersyjnej i podejmują ryzykowne próby przepicia wszywki alkoholowej.

Czy Disulfiram WZF leczy uzależnienie?

Czym jest i jak działa wszywka alkoholowa (Esperal)? To jałowe tabletki zawierające disulfiram. Substancja ta nie jest jednak lekiem na alkoholizm. Disulfiram występuje również w postaci tradycyjnych tabletek doustnych. Fenomen wszywki alkoholowej polega jednak przede wszystkim na jej nieprzerwanym działaniu. Decydując się na wykonanie zabiegu zaszycia, pacjent nie musi bowiem pamiętać o kolejnych dawkach. Zmniejsza się ponadto prawdopodobieństwo kontrolowania stężenia substancji w krwiobiegu, pozornie umożliwiającego picie alkoholu pomiędzy kolejnymi dawkami.

Specjaliści w dziedzinie leczenia alkoholizmu są zgodni i przedstawiają jedno stanowisko. Samo wprowadzenie terapii awersyjnej w postaci wszywki alkoholowej nie wyleczy alkoholizmu. Esperal pomaga przerwać ciąg alkoholowy i wytrwać w trzeźwości nawet przez rok. Tyle bowiem trwa stopniowe uwalnianie się wszywki do krwiobiegu chorego. W tym czasie powinien on jednak korzystać również z innych metod leczenia choroby alkoholowej. Wszywka alkoholowa ogranicza spożycie alkoholu przez uzależnionego, przede wszystkim wzbudzając u niego uczucie lęku przed reakcją organizmu na połączenie Esperalu i etanolu. Motywacja zewnętrzna rzadko jest jednak długotrwała i mija zwykle po zakończeniu działania wszywki alkoholowej. By zapewnić choremu długotrwały efekt terapeutyczny, konieczna jest zmiana jego nastawienia psychicznego, przekształcenie reakcji i zachowań oraz znalezienie alternatywnych metod i sposobów na walkę ze stresem, zmęczeniem oraz rozdrażnieniem. Problematyczne w procesie leczenia choroby alkoholowej okazują się ponadto objawy tzw. głodu alkoholowego, które mogą zwiększać prawdopodobieństwo nawrotu nałogu.

Na czym polega działanie terapii awersyjnej? Czy implantacja jest bezpieczna dla pacjenta?

Terapia awersyjna powinna być stosowana zgodnie z zaleceniami lekarza i ściśle według jego wskazówek. Dla trzeźwego pacjenta wszywka alkoholowa pozostaje całkowicie obojętna. Nie odczuwa on jej obecności w swoim organizmie dopóty, dopóki nie zdecyduje się na ryzykowny krok – próbę przepicia wszywki. Esperal w połączeniu z etanolem powoduje kumulację w krwiobiegu toksyn pochodzących z nieprawidłowego przebiegu procesu metabolizmu substancji odurzającej. Za objawy zatrucia ustroju odpowiedzialny jest przede wszystkim aldehyd octowy, który nie jest szybko trawiony do nieszkodliwej postaci kwasu octowego.

Reakcja disulfiramowa nie należy do skutków ubocznych czy powikłań stosowania Esperalu. To konsekwencja niestosowania się pacjenta do zaleceń lekarza. Już podczas kwalifikacji do zabiegu chory zostaje poinformowany o ryzyku, jakie niesie ze sobą jego ewentualna niesubordynacja. Każda próba przepicia wszywki alkoholowej i spożycie nawet niewielkiej dawki alkoholu etylowego może powodować nieprzyjemne i groźne objawy. Wśród najczęstszych dolegliwości po połączeniu alkoholu i disulfiramu wymienia się bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty, nadpotliwość, niewydolność serca, nadciśnienie tętnicze, drżenia mięśniowe, a nawet ataki padaczkowe. Niektóre z wymienionych objawów mogą prowadzić do wystąpienia stanów bezpośrednio zagrażających życiu. Pierwsze dolegliwości występują już kilkadziesiąt minut po przyjęciu pierwszej dawki alkoholu. Utrzymują się długotrwale, początkowo przypominając chorym objawy zatrucia alkoholowego i powszechnego kaca. Szybko narastają i przybierają na sile, pogarszając stan zdrowia zaszytego.

Zabieg wszycia Esperalu a działania niepożądane i przeciwwskazania

Ze względów bezpieczeństwa Esperal można wszywać wyłącznie trzeźwym pacjentom. Oznacza to, że jeszcze przed rozpoczęciem terapii muszą oni przerwać ciąg alkoholowy, w którym niejednokrotnie tkwią nawet przez wiele tygodni. Pomóc w tym mogą specjaliści podczas profesjonalnego odtrucia alkoholowego. Przynajmniej 24 godziny przed zabiegiem implantacji disulfiramu chory powinien powstrzymać się od spożywania alkoholu w jakiejkolwiek dawce i postaci. Rezygnuje zatem nie tylko z czystego alkoholu, ale również z niektórych słodyczy, sosów, przetworów, leków, a nawet stosowania kosmetyków (perfum, płynów do płukania jamy ustnej, środków dezynfekujących). Gdy pacjent jest nietrzeźwy lub pozostaje pod wpływem alkoholu, nie może zostać zakwalifikowany do zabiegu. Wśród innych przeciwwskazań do jego wykonania wymienia się nadwrażliwość pacjenta na składniki Esperalu, schorzenia układu krążenia, chorobę niedokrwienną serca, choroby układu nerwowego, choroby metaboliczne, zaburzenia psychiczne (zwłaszcza epizody depresji i podejmowane w przeszłości próby samobójcze).

Jak lekarze dbają o bezpieczny przebieg procedury, podczas której wszywa się Esperal? Kraków to sprawdzona lokalizacja, w której osoby uzależnione od lat korzystają ze specjalistycznego wsparcia lekarzy Centrum Medycznego Galmedic. Więcej o usłudze można dowiedzieć się tutaj: https://galmedic.pl/uslugi/esperal/.

Jak długo działa Esperal? Kompleksowe leczenie choroby alkoholowej

Po detoksie alkoholowym i upewnieniu się co do stanu trzeźwości chorego chirurg przystępuje do jego przygotowania do zabiegu. Konieczne jest oczyszczenie i zdezynfekowanie pola zabiegowego. Następnie lekarz wykonuje znieczulenie miejscowe, dbając o komfort i bezbolesność przeprowadzanej procedury medycznej. Cięcie chirurgiczne wykonuje skalpelem i za jego pomocą dociera do obszaru podpowięziowego mięśnia pośladka. Tam umieszcza wcześniej wyliczoną dawkę Esperalu. Zwykle jest to kilka tabletek z disulfiramem, które zaszywa się wewnątrz specjalnej kieszonki mięśniowej. Czas działania wszywki sięga nawet 12 miesięcy. To okres, w którym pacjent powinien zgłosić się na psychoterapię alkoholizmu, celem wzmocnienia efektu terapeutycznego, zapoczątkowanego przez terapię awersyjną.