Cztery pory roku w hołdzie dla Księżnej Daisy

niedziela, 20.6.2021 10:30 500 0

Cztery pory roku dla księżnej Daisy

Cztery Pory Roku Antonio Vivaldiego w wykonaniu Książęcej Orkiestry Salonowej pod dyrekcją Jerzego Koska to prezent jaki Fundacja Księżnej Daisy von Pless przygotowała dla Wałbrzyszan. Wspólnie z Zamkiem Książ w Wałbrzychu zapraszamy Państwa na wyjątkową ucztę muzyczną, która odbędzie się w przededniu 148 rocznicy urodzin księżnej Daisy czyli w niedzielę 27 czerwca o godzinie 19:00 w Sali Maksymiliana.

Koncert jest bezpłatny, jednak liczba miejsc jest ograniczona - konieczne jest wysłanie maila na adres: info@ksiaz.walbrzych.pl. Dla tych, którym nie uda się zakupić biletu przygotowana zostanie wersja online koncertu do obejrzenia na profilach facebookowych Fundacji Księżnej Daisy von Pless i Zamku Książ w Wałbrzychu.

Koncert dedykowany jest księżnej Daisy von Pless z okazji 148 rocznicy jej urodzin i 78 rocznicy śmierci w Wałbrzychu. Na zaproszenie Książęcej Orkiestry Salonowej gościnnie wystąpi wybitny, znany na całym świecie skrzypek Jarosław Nadrzycki. Na klawesynie zagra Aleksandra Rupocińska, a całość poprowadzi prezes Fundacji Księżnej Daisy von Pless, Mateusz Mykytyszyn. Wydarzenie otwiera cykl 5 bezpłatnych spotkań muzycznych, które odbywały się będą do końca tego roku w Zamku Książ w Wałbrzychu roku pod hasłem Koncertowy zawrót głowy – Książęca Orkiestra Salonowa w hołdzie księżnej Daisy von Pless. Fundacja Księżnej Daisy von Pless realizuje go w ramach wygranego konkursu na działanie publiczne z zakresu kultury, ogłoszonego przez Urząd Miejski w Wałbrzychu.

Jerzy Kosek – założyciel i dyrektor Książęcej Orkiestry Salonowej        

Ukończył z wyróżnieniem Średnią Szkołę Muzyczną w Olsztynie w klasie fortepianu,                    a następnie Akademię Muzyczną w Katowicach -dyplom z wyróżnieniem  w klasie dyrygentury prof. Karola Stryji. Studia kontynuował w Halle w klasie prof. Olafa Kocha i w Wiedniu w klasie prof. Karla Ősterreichera i Vaclava Neumanna. Ukończył Studia Podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach  na Wydziale Menadżer Kultury w 2008 roku. Jest laureatem         III  Międzynarodowego  Konkursu  Dyrygentów w Katowicach w 1987 roku,  finalistą                  I  Międzynarodowego  Konkursu  Dyrygentów w  Jerozolimie w  1995 roku. Dyrygował większością orkiestr symfonicznych i kameralnych w Polsce, a także w Niemczech, Austrii, Danii, Holandii, Węgrzech, Ukrainie, Jugosławii, Wenezueli,  Izraelu, Portugalii, Chinach, USA (m.in. w Carnegie Hall w Nowym Jorku). W swoim dorobku posiada  16 płyt CD, muzykę do filmów, muzykę dla radia  i telewizji polskiej, izraelskiej i amerykańskiej .Dyrygował także          w teatrach operowych prowadząc między innymi: Toscę, Traviatę, Halkę, Straszny Dwór, Księżniczkę Czardasza, Barona cygańskiego, Clivie i wiele innych. W roku 2002 uzyskał kwalifikację        I stopnia w dziedzinie dyrygentury w Akademii Muzycznej w Warszawie.         W roku 2011 uzyskał stopień doktora habilitowanego w Akademii Muzycznej w Poznaniu.            W  roku  1985  został asystentem prof. Karola Stryji, później dyrygentem Filharmonii Śląskiej         w Katowicach. W latach 1990-1999 pełnił funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Częstochowskiej. W latach 1999-2003 był dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Olsztyńskiej. Od roku 2000 do 2004 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Filharmonii Koszalińskiej. W latach 2004-2006 był dyrektorem artystycznym Filharmonii Rzeszowskiej. W latach 2010-2014 był dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Sudeckiej. Obecnie jest I dyrygentem gościnnym Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze.    W latach 1985-1988 był zatrudniony w Akademii Muzycznej w Katowicach na etacie asystenta. W latach 1994-1998 pracował jako asystent w Wyższej Szkole Pedagogicznej           w Częstochowie. W latach 1999-2001 pracował w Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim         w Olsztynie jako doktor. W latach 2004-2005 pracował w Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach na stanowisku adiunkta. Od roku 2005-2011 pracował w Uniwersytecie Rzeszowskim na stanowisku. Profesora Uniwersytetu Rzeszowskiego. W latach 2006- 2011 był prof. nadzw.      dr hab. w Metropolitalnym Studium Organistowskim w Częstochowie. Od roku 2011-2018 pracował     w Akademii Muzycznej  im. J. I. Paderewskiego w Poznaniu jako Profesor Akademicki dr hab. Od roku 2016 pełni funkcję pierwszego dyrygenta gościnnego w Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze. Maestro Jerzy Kosek jest pomysłodawcą oraz dyrektorem artystycznym Książęcej Orkiestry Salonowej w Zamku Książ.

Jarosław Nadrzycki – skrzypce

Urodził się i rozpoczął edukację muzyczną w Żaganiu. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie prof. Jadwigi Kaliszewskiej, a także absolwentem Uniwersytetu Mozarteum w Salzburgu w klasie prof. Igora Ozima oraz Royal Academy of Music w Londynie w klasie prof. Igora Petrushevskiego.

Jarosław Nadrzycki jest zwycięzcą wielu prestiżowych międzynarodowych konkursów skrzypcowych m.in. w Erewaniu – im. Arama Chaczaturiana, w Bukareszcie – im. G. Enescu, w Berlinie – im. Maxa Rostala, w Wilnie – im. J. Heifetza, w Varallo – „Valsesia Musica” , oraz Haverhill Sinfonia Soloist Competition w Wielkiej Brytanii. Był również  laureatem konkursu im. T. Vargi w Martigny (Szwajcaria), konkursu im. B. Brittena w Londynie i konkursu im. H. Wieniawskiego w Poznaniu.

Od wielu lat prowadzi bogate życie koncertowe, występując we wszystkich krajach Europy, w obu Amerykach i w Azji. W wieku 12 lat zadebiutował wykonując Fantazję „Carmen” P. Sarasatego z Orkiestrą Konserwatorium Moskiewskiego w Wielkiej Sali Konserwatorium im. P. Czajkowskiego w Moskwie.  Przełomowym wydarzeniem w karierze artysty było wykonanie II Koncertu skrzypcowego „Metamorphosen” Krzysztofa Pendereckiego wraz z Simon Bolivar Orchestra of Venezuala pod batutą kompozytora w 2010 roku. W 2013 r., w ramach 17. Wielkanocnego Festiwalu im L. van Beethovena, Jarosław Nadrzycki wykonał trzykrotnie II Koncert skrzypcowy  K. Pendereckiego wraz z MDR Sinfonieorchester pod batutą Kristjana Järvi’ego. W latach 2013-2018 był prymariuszem cenionego Meccore String Quartet. W 2018 roku z okazji 85 urodzin swojego mentora Krzysztofa Pendereckiego powstało Penderecki Piano Trio, którego Jarosław Nadrzycki ma zaszczyt być współzałożycielem.

Koncertował z czołowymi orkiestrami, takimi jak: London Philharmonic Orchestra, Royal Philharmonic Orchestra,  MDR Sinfonieorchester, Simon Bolivar Orchestra of Venezuela, Symphonisches Orchester Zürich, „Transylvania” State Philharmonic, George Enescu Philharmonic, State of Mexico Symphony Orchestra, State Youth Orchestra of Armenia, Orkiestra Kameralną PR „Amadeus” oraz Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach. Miał zaszczyt współpracować z takimi dyrygentami oraz osobistościami świata muzycznego, jak Horia Andreescu, Enrique Batiz, Massimiliano Caldi, Agnieszka Duczmal, Paul Goodwin, Giancarlo Guerrero, Kristjan Järvi, Krzysztof Penderecki, Sergey Smbatyan i Maxim Vengerov. Brał także udział w prestiżowych festiwalach, m.in. w Wielkanocnym Festiwalu im. L. van Beethovena w Warszawie, Festiwalu im. Arama Chaczaturiana w Armenii, Northern Lights Music Festival w USA oraz w festiwalach muzyki kameralnej w Niemczech i w Austrii, między innymi:  Bregenzer Festspiele, Allegro Vivo, Kissinger Sommer, Heidelberg Frühling.  Wielokrotnie wystąpił w tak znamienitych salach, jak Wigmore Hall, Cadogan Hall, czy St. John’s Smith Square w Londynie, Auditorio Nacional de Música w Madrycie, Ateneum w Bukareszcie, Filharmonia im A. Chaczaturiana w Erewaniu, Bozar w Brukseli, Wielka Sala Konserwatorium im. P. Czajkowskiego w Moskwie, Pollack Hall w Montrealu oraz Filharmonia Narodowa w Warszawie.

Artysta ma w swoim dorobku wiele nagrań radiowych i telewizyjnych, między innymi dla Bayerischer Rundfunk, BBC Radio 3, ZDF, TV ORF Austria, TV Montenegro. Jego wykonania koncertów skrzypcowych Chaczaturiana, Szostakowicza, Sibeliusa oraz Pendereckiego były zarejestrowane i transmitowane przez Mezzo TV, TVR Romania, TV Armenia TVP Kultura oraz Polskie Radio Program II. W 2011 roku dzięki staraniom Towarzystwa im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, nakładem firmy fonograficznej DUX ukazała się płyta nagrana przez artystę wspólnie z pianistą Tadashi Imai z utworami Enescu, Prokofiewa, Tartiniego i Wieniawskiego, zyskując bardzo pochlebne recenzje m.in. brytyjskiego magazynu The Strad. Wraz z Meccore String Quartet wydał dwa albumy, które otrzymały szereg nagró  fonograficznych m.in. Supersonic Award magazynu Pizzicato oraz nominację do nagrody Fryderyk.

We wrześniu 2018 roku ukaże się płyta z twórczością Johanesa Brahmsa na skrzypce i fortepian nagrana wraz z Joanną Zathey pod nakładem wytwórni fonograficznej Orphée Classics. W 2016 roku Jarosław Nadrzycki rozpoczął pracę na stanowisku asystenta w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu.

 

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)