Czterech nietrzeźwych kierujących zatrzymanych na drogach powiatu wałbrzyskiego

piątek, 7.1.2022 12:56 382 0

Wałbrzyscy funkcjonariusze oraz policjanci z Boguszowa-Gorc w ciągu ostatnich trzech dni zatrzymali w naszym mieście oraz regionie czworo kierujących, którzy znajdowali się pod wpływem alkoholu, w tym jednego rowerzystę. Rekordzista miała 2,11 promila alkoholu w organizmie. Przypominamy, że każdy zatrzymany pojazdem mechanicznym pod wpływem alkoholu musi się liczyć z karą pozbawienia wolności do lat 2, dożywotnim zakazem kierowania pojazdami oraz wysoką grzywną. Zmieniły się również kary za wykroczenia w tym zakresie. Teraz nawet nietrzeźwego rowerzystę może czekać np. kara 2,5 tysiąca złotych mandatu karnego.

4 stycznia około godziny 21:40 dzielnicowi pierwszego komisariatu otrzymali informację, że na ul. Fortecznej kierujący busem może znajdować się w stanie nietrzeźwości. Funkcjonariusze od razu udali się we wskazane miejsce i zatrzymali 43-letniego mieszkańca Wałbrzycha. Podczas badania okazało się, że podejrzany wydmuchał 2,11 promila alkoholu, dlatego jego prawo jazdy zostało zatrzymane. Jako że jest obcokrajowcem, został doprowadzony do sądu w trybie przyspieszonym, gdzie w środę po południu usłyszał wyrok w postaci zakazu kierowania pojazdami na okres trzech lat oraz otrzymał karę grzywny w wysokości 5 tysięcy złotych, a także musi zapłacić nawiązkę w tej samej kwocie na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym Ofiarom Wypadków Drogowych.

W środę po godzinie 10:00 policjanci ruchu drogowego pełnili służę na terenie gminy Czarny Bór. W Grzędach mundurowi zauważyli jadącego drogą publiczną rowerzystę, który jechał od lewej do prawej strony jezdni. Okazało się, że 54-letni kierujący również był kompletnie pijany. Miał 2,10 promila alkoholu w organizmie. W związku ze zmianą przepisów otrzymał mandat karny w kwocie 2,5 tysiąca złotych (wcześniej było to 500 złotych). Następna taka sytuacja może jednak zakończyć się sporządzeniem wniosku o ukaranie, a wtedy sąd orzec w stosunku do nietrzeźwego kierującego jednośladem zakaz kierowania tym środkiem transportu.

Świąteczna noc to zatrzymana pod wpływem alkoholu przez funkcjonariuszy ruchu drogowego po godzinie 1:00 na ul. Wrocławskiej w Wałbrzychu 30-letnia kierująca samochodem osobowym. Mieszkanka powiatu świdnickiego wydmuchała 0,28 promila alkoholu. W trakcie kontroli utraciła uprawnienia dla kierowania pojazdami.

W czwartkowy wieczór natomiast – około godziny 23:00 – policjanci z Boguszowa-Gorc kontrolowali na ul. Krakowskiej 40-letniego kierującego samochodem osobowym. W tym przypadku wynik badania to 0,29 promila alkoholu w organizmie. Mężczyźnie również zostało zatrzymane prawo jazdy.

A my kierującym przypominamy o konsekwencjach wsiadania po alkoholu za kierownicę pojazdu, w tym również zmianach jakie zostały zastosowane przez ustawodawcę na początku tego roku:

  • Jeżeli podczas policyjnej kontroli drogowej badanie na zawartość alkoholu w organizmie wykaże pomiędzy 0,2, a 0,5 promila, kierujący pojazdem mechanicznym (np. samochodem) znajduje się w stanie po spożyciu i jest to wykroczenie zagrożone karą grzywny nie mniejszą niż 2,5 tys. zł lub aresztem, a także zakazem prowadzenia pojazdów.
  • Tej samej jednak karze podlega, kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu inny pojazd niż mechaniczny (np. rower), a sąd w tej sytuacji może orzec zakaz prowadzenia tego rodzaju pojazdów.
  • Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu inny pojazd niż określony w punkcie pierwszym (np. rower) podlega karze aresztu albo karze grzywny nie niższej niż 1000 złotych, a sąd w tej sytuacji może orzec zakaz prowadzenia tego rodzaju pojazdów.
  • Jeżeli stężenie alkoholu alkoholu w organizmie będzie wyższe niż 0,5 promila, to mamy do czynienia ze stanem nietrzeźwości, a przy tym w sytuacji kierowania pojazdem mechanicznym (np. samochodem) z przestępstwem, za które grozi nawet do 2 lat pozbawienia wolności oraz zakazu prowadzenia pojazdów oraz wysoka grzywna.
  • Jeżeli kierujący prowadzi pojazd mechaniczny (np. samochód) w stanie nietrzeźwości będąc wcześniej prawomocnie skazanym za takie samo przestępstwo lub w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego w związku ze skazaniem za kierowanie w stanie nietrzeźwości, wówczas kara pozbawienia wolności może wynieść nawet do lat 5.

Źródło: KMP Wałbrzych

Dodaj komentarz

Komentarze (0)