Czas pracy kierowcy – sprawdź, co musisz o nim wiedzieć

wtorek, 2.4.2024 21:45 150

Profesja kierowcy zawodowego jest niezwykle odpowiedzialna. Pracownik musi sprawnie wykonywać swoje obowiązki, a jednocześnie przestrzegać przepisów drogowych i regulacji dotyczących czasu pracy kierowcy. Nie da się ukryć, że te ostatnie są dość skomplikowane i często niejasne. Co warto wiedzieć o czasie pracy kierowcy? Dlaczego jest tak ważny? Czytaj dalej – wyjaśniamy.

Dlaczego czas pracy kierowcy jest tak ważny?

Kierowcy zawodowi wykonują niezwykle trudną i wymagającą pracę. Spoczywa na nich odpowiedzialność zarówno za siebie, jak i za innych uczestników ruchu drogowego. Nie da się ukryć, że czasem kierowcy realizują przewóz na granicy wytrzymałości fizycznej i psychicznej. Warto wspomnieć, że zmęczenie jest jednym z głównych powodów wypadków na drogach. Z uwagi na wielkość pojazdu i tonaż ładunku nawet niewielka dekoncentracja kierowcy może doprowadzić do potencjalnie niebezpiecznej sytuacji drogowej. Właśnie dlatego stworzono szereg regulacji i ustanowiono normy określające czas pracy kierowcy. Bezwzględnie należy ich przestrzegać.

Ile wynosi czas pracy kierowcy?

Wiesz już, że czas pracy kierowcy jest regulowany przez przepisy prawa. Normy te gwarantują kierowcom zachowanie odpowiedniego balansu pomiędzy pracą a odpoczynkiem. Tym samym w dużym stopniu ograniczają ryzyko wypadku. To jednak nie wszystko. Znajomość przepisów i umiejętność wykorzystania ich w praktyce jest systematycznie kontrolowana przez uprawnione do tego organy, takie jak PIP i ITD. Przedmiotem kontroli jest przede wszystkim dokumentacja obejmująca ewidencję i rozliczenia czasu pracy.

Jeśli chcesz unikać wszelkich naruszeń, musisz wiedzieć, ile wynosi czas pracy kierowcy. Kierowca zawodowy może prowadzić pojazd 9 godzin dziennie. Można jednak wydłużyć ten czas dwa razy w tygodniu o godzinę. Warto pamiętać o tym, że co 4,5 godziny jazdy kierowca musi odbyć 45-minutową przerwę. Jeśli chcesz poznać szczegóły, odwiedź stronę: https://www.akademiaczasupracy.pl/czas-pracy-kierowcy-w-pigulce/ – Akademia Czasu Pracy to platforma szkoleniowa, która pomoże Ci lepiej zrozumieć przepisy i stosować je w praktyce.

Co wlicza się w czas pracy kierowcy?

Wiesz już, ile wynosi czas pracy kierowcy. Warto jednak zastanowić się, co obejmuje. Do czasu pracy kierowcy poza prowadzeniem pojazdu wliczają się takie czynności jak załadunek i rozładunek towaru lub nadzór nad nimi, a także zabezpieczenie tonażu. Kierowca w czasie pracy musi też wykonać wszelkie czynności administracyjne i spedycyjne. W czas pracy kierowcy wlicza się też obsługa pojazdu i przyczepy oraz dbanie o ich czystość. Ponadto czas pracy obejmuje oczekiwanie na załadunek lub rozładunek, jeśli ich termin nie jest znany.