Cylinder w okularach - czym jest i kiedy się go stosuje?

środa, 8.11.2023 10:28 100

Szkła cylindryczne to szczególny rodzaj okularów, którego zadaniem jest sprawienie, że promienie światła zbierają się na siatkówce we właściwy sposób. Możemy z ich pomocą korygować co najmniej dwie różne wady wzroku, a moc cylindra wyznacza moc samych okularów. Na co uważać, gdy musimy zdecydować się na tego typu rozwiązanie? Kto powinien nosić soczewki cylindryczne?

1. Cylinder w okularach - czym jest?

2. Jaka wada wzroku wymaga zastosowania cylindra?

3. Na co zwrócić uwagę wybierając okulary?

Cylinder w okularach - czym jest?

Cylinder w okularach to element, który ma wpływ na moc refrakcyjną soczewki. Im większa moc, tym łatwiej jest korygować niektóre wady wzroku. Do prawidłowego założenia cylindra musimy znać oś oraz moc sferyczną, co powinno być zapisane na recepcie. Ze szkieł cylindrycznych możemy skorzystać, jeżeli lekarz wskaże taką potrzebę. Jeżeli cierpimy na nieregularność rogówki, promienie świetlne mogą nie być w stanie skupić się w prawidłowy sposób na siatkówce, co jest bardzo uciążliwe i może wymagać konieczności założenia cylindra. Okulary je posiadające mogą być dla nas na początku trudne w odbiorze, jednak z czasem bez problemu się do nich dostosujemy.

Jaka wada wzroku wymaga zastosowania cylindra?

Okulary cylindryczne najczęściej stosuje się do korygowania astygmatyzmu, chociaż jeżeli wada ta jest bardzo delikatna, ich obecność nie jest niezbędna. W szkle cylindrycznym ostrość widzenia jest lepsza dla astygmatyka, niż w przypadku zwykłych szkieł. Dodatkowo również tego typu model okularów może zostać wykorzystany przez osobę cierpiącą na krótkowzroczność, ponieważ również ułatwi prawidłowe skupienie obrazu na siatkówce oka. Należy przy tym pamiętać, że astygmatyzm może być osobną wadą, istniejącą obok krótko- lub dalekowzroczności. W takiej sytuacji pełna korekcja astygmatyzmu i zapewnienie ostrości widzenia może wymagać zastosowania kilku różnych rozwiązań w jednej parze okularów.

Na co zwrócić uwagę wybierając okulary?

Jedną z trudności, które możemy napotkać przy zastosowaniu szkieł cylindrycznych, jest problem z przyzwyczajeniem się do nowego obrazu. Niezależnie od tego w jaką powłokę antyrefleksyjną są wyposażone Twoje okulary np. okulary do komputera odbijają w 95% szkodliwe promieniowanie światła niebieskiego. Należy jednak pamiętać, że adaptacja do okularów o takiej konstrukcji może chwilę zająć, ponieważ nasz mózg musi nawyknąć do nowego sposobu odbierania obrazu. To dlatego na początku pracując ze szkłami korygującymi astygmatyzm czujemy, jakby obraz nam "pływał". Jeżeli jednak dostatecznie długo będziemy je nosić, uczucie to ustąpi, a minimalizowanie efektów tej wady zdecydowanie poprawi nasz komfort życia.