komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk

sobota, 23 stycznia 2021

Ildefonsa, Rajmunda

Chcesz zacząć inwestować w nieruchomości? Zacznij od przygotowań do wzięcia kredytu hipotecznego

poniedziałek, 30.11.2020 19:48 , odsłony: 116
kategorie artykułu:

Od czasu podjęcia decyzji o wzięciu kredytu hipotecznego do momentu jego otrzymania zwykle mija od kilku od nawet kilkunastu miesięcy. Okres ten dobrze nadaje się na zastanowienie się, nad którymi obszarami warto jeszcze popracować i jak się przygotować, by uzyskać najlepszą możliwą ofertę. Rzetelne podejście do tematu może sprawić, że kredyt na mieszkanie przestanie być jedynie pętlą na szyję, a stanie się także środkiem do spełnienia marzeń.

Forma zatrudnienia ma wpływ na warunki kredytu

Przed rozpoczęciem starań o kredyt hipoteczny warto zastanowić się, czy obecna forma zatrudnienia będzie satysfakcjonująca dla banku. W najlepszej sytuacji znajdują się osoby, które pracują na podstawie umowy o pracę. Zdecydowanie trudniej mają ci, będący na umowie zlecenie, umowie o dzieło i pozostałych formach zatrudnienia. W takim wypadku warto porozmawiać z szefem i spróbować wynegocjować zmianę umowy na korzystniejszą. 

Przekształcenie umowy na bezterminową nie tylko zwiększa szanse na samo uzyskanie kredytu hipotecznego, ale także pozwala na uzyskanie lepszych warunków i nieco większą swobodę podczas negocjacji. 

Wiele wniosków - więcej szans na lepszy kredyt hipoteczny

Zawężanie kręgu banków podczas starań o kredyt to działanie silnie obniżające szanse na jego uzyskanie. Choć popularnym rozwiązaniem jest składanie wniosku do "znanej" placówki, w której posiada się już konto, nie zawsze jest ono efektywne. Uzyskanie najlepszej oferty jest możliwe jedynie poprzez przeanalizowanie kilku lub kilkunastu propozycji zwrotnych od różnych banków.

Należy także pamiętać, że nie zawsze decyzja o przyznaniu kredytu będzie pozytywna. Zdarza się to nawet wtedy, gdy kredytobiorca posiada zdolność kredytową, dlatego konieczne jest zadbanie o różne warianty poprzez złożenie kilku wniosków.

Kompletowanie dokumentacji kluczem do szybszej decyzji banku

Proces składania propozycji do banków rozpoczyna się od skompletowania dokumentów. W pełnym pakiecie powinny znaleźć się wszystkie niezbędne kopie, by usprawnić proces przetwarzania danych. Im więcej rzeczy trzeba będzie donieść, tym dłużej zajmie otrzymanie decyzji od banku. O dokumentację warto zadbać z odpowiednim wyprzedzeniem, gdyż nie wszystkie elementy będą dostępne od ręki. 

W dokumentach składanych do banku nie może zabraknąć:

  • zaświadczenia o dochodach
  • wyciągu z konta bankowego (w zależności od banku jest to wyciąg za okres 3, 6 lub więcej miesięcy)
  • deklaracji PIT-37 z ostatniego roku
  • wniosku odpowiedniego dla konkretnego banku
  • umowy przedwstępnej
  • odpisu z księgi wieczystej gruntu, na którym znajduje się dana nieruchomość

Spis dokumentów różni się w zależności od sytuacji danej osoby, formy zatrudnienia, tego, czy mieszkanie pochodzi z rynku wtórnego itp. Pełna lista jest zawsze udostępniana przez bank, dzięki czemu każdy może skrupulatnie zgromadzić potrzebne zaświadczenia. 

Kredyt hipoteczny to decyzja, która może okazać się nieocenionym wsparciem przy zakupie nieruchomości. Musi być jednak podjęta z odpowiednią rozwagą i zabezpieczeniem finansowym. Przed rozpoczęciem starań o udzielenie kredytu konieczne jest ustabilizowanie swojej sytuacji, zadbanie o najlepsze możliwe warunki i zwiększenie swoich szans. Nie należy również zatrzymywać się na ofercie pierwszego banku, gdyż nieco dłuższe poszukiwania mogą przynieść znacznie lepsze efekty. By otrzymać najkorzystniejszą propozycję, warto złożyć wnioski w wielu placówkach i posiadać gotowy komplet dokumentów, aby cała procedura przebiegła sprawnie i bezproblemowo. 

Artykuł powstał przy udziale serwisu fxcuffs.pl

 

 

 
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Mati Autogaz
Mati Autogaz