Aresztowany za oszustwa na "blika" oraz posiadanie narkotyków i krajanki tytoniowej

środa, 9.9.2020 10:23 1087 1

Działania operacyjne przeprowadzone przez wałbrzyskich policjantów pozwoliły na zatrzymanie 18-letniego mężczyzny. Podejrzany wypłacał gotówkę z bankomatów na terenie Wałbrzycha oraz powiatu wykorzystując metodę na tzw. „Blika”. Funkcjonariusze na tym etapie prowadzonego postępowania udowodnili młodemu wałbrzyszaninowi dokonanie 6 tego typu przestępstw. W jego mieszkaniu funkcjonariusze zabezpieczyli również spore ilości narkotyków oraz krajankę tytoniową bez polskich znaków akcyzy.

Do oszustw na tzw. „Blika” na terenie całej Polski dochodzi praktycznie codziennie. Przestępcy używają do tego typu procederu jeden z popularnych komunikatorów internetowych, włamując się przy tym na konta jego użytkowników. Złodzieje kradną tożsamość osoby, podszywają się pod nią i wykorzystując zaufanie proszą jej znajomych o podanie hasła „Blik”. Dodają, że właśnie stoją przy kasie i chcą zapłacić za zakupy, ale ich karta płatnicza akurat w tym dniu straciła ważność lub proszą o szybką pożyczkę na zakupy przez internet, obiecując zwrot środków finansowych następnego dnia. I z jednej, i z drugiej strony, bądźmy czujni i nie dajmy się zwieść pozorom. Czytajmy dokładnie komunikaty przychodzące na telefon podczas każdej transakcji oraz wiadomości od znajomych. Taka  właśnie forma kontaktu może się okazać zwykłym oszustwem. My natomiast możemy stracić swoje oszczędności, ponieważ przestępcy czekają tylko przy bankomacie, aby wypłacić nasze ciężko zarobione pieniądze. Warto więc potwierdzić tego typu konwersację dzwoniąc do osoby, która prosi nas o pieniądze lub chociażby wysłać smsa na jej numer telefonu i poczekać na odpowiedź.

Według takiego właśnie schematu działał 18-latek, który wyłudził od sześciu pokrzywdzonych łącznie sześć tysięcy złotych. Wpadł w ręce wałbrzyskich policjantów pod koniec sierpnia, kiedy wybierał pieniądze z jednego z bankomatów usytuowanych w dzielnicy Podzamcze. Miał przy sobie gotówkę pochodzącą z przestępstw. Podczas dalszych czynności w mieszkaniu podejrzanego funkcjonariusze znaleźli również narkotyki w postaci amfetaminy. Środki psychotropowe ukryte były w chlebie schowanym w lodówce, a można było z nich wykonać ponad 1000 porcji handlowych tych narkotyków. Mundurowi zabezpieczyli także telefony komórkowe, podręczną wagę oraz 24 kg krajanki tytoniowej bez polskich znaków akcyzy, gdzie starty Skarbu Państwa oszacowane zostały na kwotę ponad 24 tysięcy złotych. Podejrzany decyzją Sądu Rejonowego w Wałbrzychu został tymczasowo aresztowany na okres najbliższych 3 miesięcy. Policjanci umieścili zatrzymanego w Areszcie Śledczym w Dzierżoniowie. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Wałbrzyscy policjanci walcząc z tego typu przestępczością po raz kolejny ostrzegają. Zanim zdecydujemy się pomóc innej osobie przekazując jej swoje środki pieniężne potwierdźmy, że to właśnie z nią prowadzimy konwersację, np. poprzez przeprowadzenie rozmowy telefonicznej. Szybko wyjdzie na jaw, czy osoba po drugiej stronie słuchawki potrzebuje pomocy, czy też była to próba oszustwa.

Przestępcy wykorzystują nieuwagę osób korzystających z komputerów, telefonów komórkowych oraz innych urządzeń z dostępem do internetu, dlatego właśnie przypominamy mieszkańcom Wałbrzycha oraz powiatu wałbrzyskiego o kilku ważnych kwestiach:

- Pilnujmy swoich haseł dostępowych i pamiętajmy, aby wprowadzone hasła nie były możliwe do odszyfrowania przez osoby nieupoważnione. Dla bezpieczeństwa co kilka miesięcy zmieniajmy je.
- Pamiętajmy o wylogowywaniu się z aplikacji za każdym razem po zakończeniu ich użytkowania.
- Nie otwierajmy maili od nieznanych nam nadawców, a co najważniejsze zawartych w nich załączników.
- Oszuści często podszywają się pod witryny banków lub popularnych portali aukcyjnych i społecznościowych. Pamiętajmy, aby nie wpisywać w przypadku wystąpienia wątpliwości swojego loginu oraz hasła.
- Informujmy dzieci o szkodliwych konsekwencjach wykorzystywania internetu.
- Kontrolujmy strony internetowe, które przeglądają najmłodsi.
- Zablokujmy te witryny, których według nas dzieci nie powinny przeglądać.
- Uaktualniajmy system operacyjny i oprogramowanie, którego używamy.

źródło: KMP w Wałbrzychu

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

środa, 09.09.2020 10:38
ale rolada chleb z anfom hahaha