Apele przynoszą skutek. Czujni seniorzy nie dali się oszukać

czwartek, 6.2.2020 09:29 785 0

4 lutego w domach siedemnastu mieszkańców powiatu wałbrzyskiego zadzwonił telefon. Osoba podająca się za wnuczka lub wnuczkę opowiadała, że spowodowała poważny wypadek drogowy i została zatrzymana. Jedyną możliwością zwolnienia z aresztu było wpłacenie kaucji i potrzebuje na nią pieniędzy.

Szeroko prowadzona przez wałbrzyskich policjantów akcja informacyjna o różnego typu oszustwach przyniosła skutek. Wszystkie osoby, które odebrały telefon z prośbą o pieniądze nie uwierzyły osobie dzwoniącej i sprawę natychmiast zgłosiły na Policję.

Jednak mając na uwadze to, że oszuści cały czas modyfikują metody działania i wymyślają coraz to inne legendy, wałbrzyska policja apeluje o ostrożność i przypomina. 
Aby nie stać się ofiarą oszustów, przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Pamiętajmy, aby nie informować nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności. Tym bardziej nie zaciągajmy jakichkolwiek kredytów.  Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów. Pamiętajmy również, że policjanci prowadząc swoje działania nie proszą i to telefonicznie o pomoc w ujęciu „nieuczciwych” pracowników banku. Tym bardziej nie nie będą kontaktować się w żadnej ważnej sprawie telefonicznie.
Wałbrzyska Policja zwraca się z apelem, zwłaszcza do osób młodych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które dzwoniąc i przedstawiając rożne tragiczne w skutkach opowieści, tak naprawdę chcą ich oszukać i wyłudzić od nich oszczędności całego życia. 

Przypominamy, że w przypadku odebrania telefonu z prośbą o udzielenie pożyczki należy zawsze:
- Zachować spokój i rozsądek. Pamiętać o zasadzie ograniczonego zaufania.
- Potwierdzić informację u innych członków rodziny.
- Poprosić o osobisty kontakt osoby podające się za naszego krewnego.
- Nie działać w pośpiechu i odłożyć termin udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni).
- Nie ulegać presji czasu, którą wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel.
- Poinformować o takiej sytuacji Policję dzwoniąc po numer alarmowy 997 lub 112, jak i przekazać swoje uwagi i spostrzeżenia swojemu dzielnicowemu .

NALEŻY PAMIĘTAĆ, BY POD ŻADNYM POZOREM NIE PRZEKAZYWAĆ PIENIĘDZY OSOBOM, KTÓRYCH NIE ZNAMY OSOBIŚCIE, JAK I NIE WPUSZCZAĆ ICH DO MIESZKANIA!

źródło: KMP w Wałbrzychu

Dodaj komentarz

Komentarze (0)