Alkohol przyczyną nieszczęśliwych wypadków

wtorek, 3.10.2017 10:55 694 0

Nieszczęśliwe wypadki, do których doszło w ostatnim czasie na ternie naszego miasta powodują, że jako policjanci jesteśmy zobowiązani zaapelować do wałbrzyszan o umiar w spożywaniu alkoholu. Bardzo często to napoje wysokoprocentowe są przyczyną poważnych zdarzeń, których konsekwencją może być wiele tygodni spędzonych w szpitalu.

Kilka dni temu młoda dziewczyna, podczas ogniska zorganizowanego w kompleksie leśnym pomiędzy dzielnicami Nowe Miasto i Śródmieście, będąc w stanie nietrzeźwości spadła z wysokości 2,5 metra do pomieszczenia piwnicznego ruin Mauzoleum w Wałbrzychu. W tym przypadku na szczęście skończyło się na ogólnych potłuczeniach, ale alkohol na pewno przyczynił się do tego zdarzenia. Tego samego dnia pijany mężczyzna, na terenie Parku Miejskiego im. Jana III Sobieskiego w Wałbrzychu spadł ze skarpy z wysokości ponad 5 metrów na betonową posadzkę, doznając poważnych obrażeń ciała.

Gdy jesteśmy trzeźwi potrafimy oceniać zagrożenia i ich konsekwencje. Spożywając alkohol często zdarza się, że przekraczamy barierę pozwalającą na racjonalną ocenę sytuacji. Pamiętajmy! Już przy stężeniu 0,5 ‰ alkoholu we krwi pogarsza się ostrość widzenia. Po przekroczeniu 1‰  mamy zaburzenia koordynacji mięśniowej i równowagi oraz dochodzi do osłabienie sprawności intelektualnej. Rozpoczynają się wahania nastroju, wzrost ciśnienia krwi i przyspieszona akcja serca. Kolejną magiczną cyfrą są 2‰. Wtedy dochodzi do zaburzenia mowy, wzmożonej senności, znacznego obniżenia zdolności kontroli własnego zachowania oraz poruszania się. Każdy kolejny promil to duża szansa na utratę przytomności, a po przekroczeniu dawki 4‰ nawet śmierć.

*statystyki na podstawie broszury „Alkohol i kierowca”

źródło: KMP Wałbrzych

Dodaj komentarz

Komentarze (0)