komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk
LOTTO

środa, 27 marca 2019

Lidii, Ernesta

Akcja "Czerwone światło" - 34 wykroczenia!

piątek, 10.8.2018 09:15 , komentarze: 0 , odsłony: 859
kategorie artykułu:

„Czerwone światło” - pod takim kryptonimem prowadzona była 8 sierpnia akcja wałbrzyskiej „drogówki”. Policjanci sprawdzali, czy kierujący stosują się do sygnałów drogowych. Funkcjonariusze w ciągu całego dnia ujawnili 34 wykroczenia.

Na podstawie kodeksu prawo o ruchu drogowym kierujący ma obowiązek stosować się do znaków, sygnałów drogowych lub do poleceń osób uprawnionych do kierowania ruchem lub do kontroli ruchu drogowego. Akcja pod kryptonimem „Czerwone światło” przeprowadzona przez policjantów Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu 8 sierpnia 2017 roku wykazała, że wciąż nie wszyscy przepisy respektują. 

Funkcjonariusze szczególnym nadzorem objęli skrzyżowanie ul. Armii Krajowej z ul. Parkową w Wałbrzychu. Łącznie skontrolowali 50 pojazdów i ujawnili 34 wykroczenia. 7 z nich dotyczyło niestosowania się do sygnalizacji świetlnej. W trakcie kontroli drogowych mundurowi zatrzymali także 1 dowód rejestracyjny. 

Ilość popełnionych przez kierujących wykroczeń ukazuje, jak ważne jest działanie wałbrzyskiej drogówki w tym zakresie. Wjazd za sygnalizator przy nadawanym czerwonym sygnale może przecież zakończyć się wypadkiem drogowym, a zadaniem policjantów jest zapobieganie tego typu zdarzeniom. Za niestosowanie się do sygnalizatora funkcjonariusze mogą ukarać kierującego mandatem karnym w kwocie od 300 do 500 złotych oraz nakładają 6 punktów karnych. 

Jako policjanci przypominamy zasadę działania sygnalizatorów na podstawie rozporządzenia w sprawie znaków i sygnałów drogowych. I tak często spotykany w Wałbrzychu jest sygnalizator S-1. 

Sygnały na nim oznaczają:
1) sygnał zielony zezwala na wjazd za sygnalizatora
2) sygnał żółty zakazuje wjazdu za sygnalizator, chyba że w chwili zapalenia tego sygnału pojazd znajduje się tak blisko, że nie może być zatrzymany przed nim bez gwałtownego hamowania
3) sygnał czerwony zakazuje wjazdu za sygnalizator
4) sygnał czerwony i żółty nadawane jednocześnie zakazują wjazdu za sygnalizator i oznaczają, że za chwilę włączy się wygnał zielony 

Natomiast nadawany przez sygnalizator S-2 sygnał czerwony wraz z sygnałem w kształcie zielonej strzałki oznacza, że dozwolone jest skręcenie w kierunku wskazanym strzałką w najbliższą jezdnię na skrzyżowaniu. Należy jednak przed sygnalizatorem, o czym także wielu kierujących zapomina, zatrzymać się. W przypadku sygnalizatora S-1 i S-2 ze skrajnego lewego pasa ruchu możliwe jest wykonanie manewru zawracania, chyba, że zakazuje tego znak B-23 „zakaz zawracania”. 

Sygnał zielony nadawany przez sygnalizator kierunkowy S-3 dotyczy kierujących jadących w kierunku wskazanym strzałką oraz oznacza, że podczas jazdy w wyznaczonym kierunku nie występuje kolizja z innymi uczestnikami ruchu. I tutaj kolejny przykład, o którym wielu kierujących zapomina. Umieszczona na znaku F-10 lub F-11 strzałka zezwalająca na skręcenie w lewo ze skrajnego lewego pasa ruchu zezwala także na zawracanie chyba, że ruch kierowany jest  sygnalizatorem S-3. Wtedy zawracać nie można. 

Pamiętajmy także, że wjazd za sygnalizator przy nadawanym zielonym sygnale na sygnalizatorze jest zabroniony w przypadku, gdy ruch pojazdu utrudniłby opuszczenie jezdni pieszym lub rowerzystom. Niedozwolone jest także tamowanie ruchu na skrzyżowaniu, na co wielu kierujących nie zwraca uwagi.

źródło: KMP w Wałbrzychu

 

Wasze komentarze


wczoraj, 16 godz temu
poniedziałek, 25.3.2019 09:47
poniedziałek, 25.3.2019 09:45
poniedziałek, 25.3.2019 09:34
piątek, 22.3.2019 09:04
czwartek, 21.3.2019 09:37
czwartek, 21.3.2019 09:30
wtorek, 19.3.2019 09:22
wtorek, 19.3.2019 07:45
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Mati Autogaz
Mati Autogaz