63-latka zaatakowana przez psa

środa, 24.2.2021 10:59 357 0

Każdy, kto posiada psa, musi pamiętać o zachowaniu zasad bezpieczeństwa, gdyż chwila nieuwagi może zakończyć się tragedią. Do poważnego zdarzenia doszło w zeszłym tygodniu w Boguszowie-Gorcach. Dużych rozmiarów czworonóg zaatakował 63-latkę. Poszkodowana, pomimo iż natychmiast została udzielona jej pierwsza pomoc, z poważnymi obrażeniami lewej ręki trafiła do szpitala. Do sprawy zatrzymany został 43-latek, który usłyszał już zarzuty.

Do niebezpiecznej sytuacji doszło 16 lutego po południu przy ul. Witosa w Boguszowie-Gorcach. Wezwani na interwencję miejscowi policjanci ustalili, że 43-letni mężczyzna, chcąc wyjechać samochodem ze swojej posesji, otworzył bramę pilotem. Nie zwrócił jednak uwagi, że przy niej właśnie znajduje się jego pies, który chwilę później rzucił się na przechodząca nieopodal 63-latkę. Poszkodowana z poważnymi ranami lewej ręki trafiła do szpitala.

W trakcie czynności procesowych mężczyzna przyznał się do niezachowania należytej staranności przy trzymaniu zwierzęcia, a jako że w ten sposób naraził mieszkankę Boguszowa-Gorc na ciężki uszczerbek na zdrowiu oraz spowodował naruszenie rozstroju zdrowia powyżej dni 7, odpowie teraz za popełnienie przestępstwa, za które może mu grozić kara nawet 5 lat pozbawienia wolności. Pies trafił natomiast na obserwację do schroniska dla zwierząt.

W związku z tym zdarzeniem przypominamy właścicielom i posiadaczom czworonogów o przepisach porządkowych w związku z posiadaniem psów. I tak, za niezachowanie zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia osoba, która wybrała się na spacer ze swoim czworonogiem lub pozostawiła go właściwej opieki, może zostać ukarana grzywną w kwocie do 1 tysiąca złotych. W sytuacji, gdy zwierze swoim zachowaniem stworzy niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia innej osoby, kara może wynieść nawet do 5 tysięcy złotych. W obu przypadkach sąd może orzec, zamiast kary grzywny, karę ograniczenia wolności.
W sytuacji narażenia człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, sprawca odpowiada już za przestępstwo i podlega karze pozbawienia wolności do lat 3, a jeżeli działanie psa spowoduje dodatkowo np. średni uszczerbek na zdrowiu - tak jak w opisanym powyżej przypadku - do lat 5. W przypadku śmierci człowieka, w zależności od okoliczności, może to być kara nawet 25 lat pozbawienia wolności.

źródło: KMP w Wałbrzychu

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Przetargi
i Obwieszczenia

Zobacz