komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk

sobota, 31 października 2020

Urbana, Saturnina

57 zarzutów dla internetowego oszusta

środa, 23.9.2020 10:32 , komentarze: 0 , odsłony: 534
kategorie artykułu:

57 zarzutów postawili policjanci Wydziału d/w z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu 25-letniemu mieszkańcowi Wałbrzycha. Mężczyzna oferował poprzez internetowy portal aukcyjny produkty, których nie posiadał. 

25-latek dzięki przestępczemu procederowi w ostatnich miesiącach wyłudziła łącznie blisko 12 tysięcy złotych i oszukał kilkadziesiąt osób z terenu całej Polski. Oferował on na jednym ze znanych portali aukcyjnych przedmioty, których nie posiadał. Kupujący wpłacali zaliczki za zakupy w kwocie od kilkudziesięciu do kilkuset złotych i czekali na przesyłki. Nigdy jednak paczek się nie doczekali.

Działania operacyjne wałbrzyskich policjantów pozwoliły ustalić tożsamość podejrzanego i 22 września postawić mężczyźnie zarzuty. 25-latek odpowie przed sądem za działania mające na celu osiągnięcie korzyści majątkowej i doprowadzenie grupy osób do niekorzystnego rozporządzania własnym mieniem.

Dbając o bezpieczeństwo kupujących funkcjonariusze walczący z przestępczością gospodarczą przypominają, na co należy zwrócić uwagę przy robieniu zakupów poprzez popularne portale aukcyjne oraz społecznościowe.

Zakupy w sieci dokonujmy w sprawdzonych, autoryzowanych i zarejestrowanych sklepach internetowych. Przed przesłaniem pieniędzy sprawdźmy, czy firma oferująca nam produkty i usługi w ogóle istnieje. Prześledźmy komentarze i opinie o sprzedającym bezpośrednio w serwisie sprzedażowym oraz w wyszukiwarce internetowej. Zweryfikujmy, czy posiada on numer polskiej sieci telekomunikacyjnej, i czy pojawia się on w wyszukiwarce, a także jakie wpisy się do niego odnoszą. Wykonajmy telefon do sprzedającego przed zakupem. Warto też sprawdzić od kiedy posiada on konto w serwisie sprzedażowym. Unikajmy robienia zakupów od nowych użytkowników lub takich, którzy mają dużo negatywnych komentarzy. Sprawdźmy, gdzie zarejestrowana jest domena strony, np. poprzez wyszukiwarkę http://centralops.net/co/ oraz przeczytajmy regulamin sklepu, a także oceńmy wizualnie profesjonalizm wykonania strony  internetowej.

W razie możliwości dokonujmy przelewu środków poprzez usługę PayU, unikając płatności bezpośrednio na rachunek bankowy, gdyż w tej drugiej sytuacji nie obejmuje nas program ochrony kupujących. W przypadku wątpliwości należy poprosić sprzedającego o nadanie przesyłki za pobraniem. Brak zgody może być dla nas sygnałem o spotkaniu na swojej drodze oszusta internetowego.

Pamiętajmy, aby nie przesyłać pieniędzy na poczet kosztów wysyłki. W przypadku przesyłki za pobraniem wymuśmy od sprzedającego zaznaczanie opcji przeglądu towaru przy odbiorze. Odmowa kuriera z uwagi na niezaznaczenie takiej opcji powinna także dać nam do myślenia. W przypadku wątpliwości można zaniechać odbioru zakupionego towaru.

Zwróćmy także uwagę na cenę. Przedmioty sprzedawane w sieci są  z reguły tańsze o około 10-20%, niż w sklepach stacjonarnych. Wszelkie inne tańsze oferty powinny wzbudzić w nas niepokój i zastanowienie, gdyż oszuści zawsze zwracają na siebie uwagę nadzwyczajnie atrakcyjną ofertą.

źródło: KMP w Wałbrzychu

 

Wasze komentarze

wtorek, 27.10.2020 13:15
wtorek, 27.10.2020 13:08
1
poniedziałek, 26.10.2020 10:33
środa, 21.10.2020 11:16
poniedziałek, 19.10.2020 14:18
poniedziałek, 19.10.2020 11:23
1
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele