5 kosmetyków do włosów, dzięki którym codzienna pielęgnacja przyniesie efekty

piątek, 9.12.2022 16:10 1047

Mocne, lśniące pasma świadczą o naszym zdrowiu i urodzie. Jednak nawet dobre geny i witalność mogą nie wystarczyć, jeśli nie zatroszczymy się o włosy od zewnątrz. Wysuszone łodygi, rozdwojone końcówki, nadmiar sebum czy uszkodzenia struktury włosa to niemal codzienność. Można jednak temu zaradzić regularnie stosując odpowiednie kosmetyki do włosów. Poznaj 5, których nie powinno zabraknąć w Twojej łazience!

Dlaczego wybór kosmetyków do włosów ma znaczenie? 

Wygląd włosów – ich kolor, grubość, gęstość, a nawet tempo wzrostu – to cechy uwarunkowane genetycznie. Niestety nie oznacza to, że przez całe życie bez względu na wszystko możemy cieszyć się idealną fryzurą. Nasze pasma są niemal nieustannie narażone na działanie czynników zewnętrznych, które w krótkim czasie mogą doprowadzić do pogorszenia ich kondycji. Szczególnie szkodliwe dla włosów są:

  • Promienie słoneczne – działają na włosy równie szkodliwie, jak na skórę. Powodują odchylenie łusek od łodygi (zwiększają porowatość), a to skutkuje utratą wilgoci i zmniejszeniem odporności włosów. 
  • Zanieczyszczenia środowiskowe – osiadają się na łodygach, mogą nieco głębiej przenikać przez łuski i powodować poważne uszkodzenia struktury włosa. Kurz i smog działają negatywnie także na skórę głowy. Powodują zatykanie porów, a to prosta droga do problemów z przetłuszczaniem się włosów.  
  • Zabiegi fryzjerskie i stylizacyjne – częste farbowanie i rozjaśnianie, a także domowa stylizacja z użyciem wysokiej temperatury prowadzą do uszkodzenia i wysuszenia włosów. 

Preparaty o naturalnym składzie, który nie obciążają włosów, a troszczą się o ich kondycję to podstawa. Odpowiednio dobrane kosmetyki do włosów pomagają utrzymać idealną fryzurę, a nawet odbudować powstałe zniszczenia. 

Podstawowy kosmetyk do włosów – szampon 

Wymieniając najważniejsze kosmetyki do włosów warto zacząć od szamponu. Każdy z nas go używa, ale wiele osób nie przykłada uwagi do jego wyboru. Zadaniem takiego kosmetyku jest przede wszystkim dokładne oczyszczanie skóry głowy. Powinien on jednak także nawilżać, a w razie potrzeby zredukować problemy, takie jak np. nadmierna suchość, łupież, czy nadaktywność gruczołów łojowych. Kosmetyk taki wybieramy mając na uwadze głównie potrzeby skóry głowy. 

Najważniejsze kosmetyki do włosów – odżywki dobrane do ich potrzeb

Odżywkę należy nakładać na włosy po każdym myciu. Zadaniem takiego kosmetyku jest nie tylko nawilżanie pasm, ale też ich odżywianie oraz ochrona przed czynnikami zewnętrznymi. W odróżnieniu od szamponu, odżywki należy wybierać zgodnie ze stanem łodyg. Warto dokładnie sprawdzać ich skład, ponieważ to od zastosowanych substancji zależy działanie kosmetyku. Źle dobrana odżywka może obciążyć włosy. 

Odżywki nakłada się od ucha do końcówek, omijając ich nasadę. Po kilku minutach wystarczy spłukać letnią (ciepłą, nie gorącą) wodą. Preparaty bez spłukiwania świetnie zabezpieczają włosy, ale nie sprawdzają się w przypadku fryzury pozbawionej objętości, czy skłonnej do przetłuszczania.   

Intensywnie odżywiające i nawilżające maski do włosów

Przynajmniej raz w tygodniu warto podarować włosom potężną dawkę energii. Intensywne nawilżenie i odżywienie pasm zapewniają maski. Nakłada się je na wilgotne włosy na kilkanaście lub kilkadziesiąt minut. Głowę warto owinąć ręcznikiem lub specjalnym czepkiem – dzięki wyższej temperaturze składniki aktywne zawarte w masce lepiej wnikną do łodyg. 

Niezbędnik dla kobiet stylizujących włosy – preparaty termoochronne i olejki

Dobra odżywka i maska powinny zapewnić włosom podstawową ochronę. Nie zabezpieczą jednak pasm często narażanych na wysoką temperaturę. Jeśli suszysz, kręcisz lub prostujesz włosy, staraj się wybierać wysokiej jakości urządzenia i ustawiaj możliwe najniższą moc. Stosuj też kosmetyki do włosów o właściwościach termoochronnych. 

Kosmetyki oczyszczające i stymulujące skórę głowy 

Jako zabiegi dodatkowe, uzupełniające kompleksową pielęgnację wymienia się peeling skóry głowy, stosowanie różnego rodzaju wcierek i olejków. Ich wybór i częstotliwość stosowania zależą od kondycji włosów. Te bardzo suche i zniszczone docenią odżywcze oleje roślinne, które możesz nakładać na całe pasma lub na same końcówki. Włosy słabe i cienkie wzmocnisz stosując wcierki stymulujące ich porost. Świetnie działają też regularnie stosowane peelingi do oczyszczania skóry głowy, a szczególną uwagę warto do nich przykuć, jeśli borykamy się z problemem nadmiernie wytwarzanego sebum, czyli szybkim przetłuszczaniem się włosów.