21-latek zostawił pożegnalny list i chciał odebrać sobie życie. Policjanci zastali go na wiadukcie kolejowym

wtorek, 2.4.2024 12:43 1594 0

Komisarz Krzysztof Sobolewski, dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu pełnił służbę, podczas której wykazał się wiedzą i umiejętnością błyskawicznego działania. Gdy został powiadomiony o zamiarze popełnienia samobójstwa przez 21-latka, natychmiast skontaktował się telefonicznie z mężczyzną i w kilkanaście minut ustalił miejsce, w którym przebywał. W tym samym czasie jego zastępca, mł. asp. Marcin Jaroszewicz wysłał policyjny patrol na miejsce. Mundurowi dotarli na czas i dzięki szybkim działaniom do tragedii nie doszło.

Dyżurny policji oraz jego zastępca to bez wątpienia jedne z najważniejszych funkcji w policyjnych strukturach. W codziennej służbie na stanowisku dowodzenia muszą zmagać się z często zaskakującymi sytuacjami, skutkującym nierzadko ogromnym stresem. Niejednokrotnie to od ich decyzji może zależeć ludzkie życie. W tym wypadku ogromne doświadczenie przyczyniło się do skutecznej pomocy człowiekowi w potrzebie.

Komisarz Krzysztof Sobolewski otrzymał telefoniczne zgłoszenie od mieszkanki jednej z miejscowości powiatu wałbrzyskiego, która powiadomiła go o tym, że jej syn zostawił list pożegnalny, a jego zdrowiu i życiu może zagrażać niebezpieczeństwo.

Dyżurny natychmiast ustalił, że 21-latek posiada przy sobie telefon komórkowy i bez zbędnego tracenia czasu zadzwonił do zdesperowanego młodego mężczyzny. Funkcjonariusz tak poprowadził rozmowę, że po kilku minutach wiedział, gdzie znajduje się 21-latek W tym momencie jego zastępca mł. asp. Marcin Jaroszewicz- na miejsce natychmiast skierował patrol policji, który szybko dotarł na miejsce. Młodego mężczyznę funkcjonariusze odnaleźli w pobliżu wiaduktu kolejowego.

W tym przypadku liczyła się każda sekunda, ze względu na zagrożenie życia mężczyzny. Na miejscu mieszkaniec powiatu wałbrzyskiego potwierdził prawdziwość zgłoszenia. Po rozmowie telefonicznej z dyżurnym, a następnie z policjantami, którzy go odnaleźli, zrezygnował jednak ze swojego zamiaru. Decyzją wezwanego na miejsce zespołu pogotowia ratunkowego mężczyzna został ostatecznie przewieziona do szpitala.

- Bez wątpienia dynamika oraz stanowczość podjętych działań przez dyżurnego przyczyniły się do uratowania życia mężczyzny. To kolejny przykład profesjonalizmu i zaangażowania wałbrzyskich policjantów, którzy każdego dnia swojej służby starają się jak najsumienniej wypełniać słowa roty ślubowania. Policjanci przypominają, że prośba o pomoc nie jest wstydem. Każdemu zdarzają się gorsze chwile, niepowodzenia. Co ważne - nie musimy być z nimi sami. Są osoby, które nam pomogą całkowicie bezpłatnie i anonimowo. Zawsze możemy zwrócić się do specjalistów. Najlepiej nawiązać kontakt z organizacją pomocową, np. Centrum Wsparcia dla Osób w Stanie Kryzysu Psychicznego, które dyżuruje pod numerem telefonu 800 702 222. Wsparciem służą również pracownicy telefonu zaufania dla osób cierpiących na depresję, telefon: 22 484 88 01. Szczegółowe informacje znajdują się też na stronie STOP DEPRESJI. - informuje asp. szt. Agnieszka Głowacka-Kijek z Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu.

KWP

Dodaj komentarz

Komentarze (0)